Раководството на Наполи и тренерот Џенаро Гатузо нема да постигнат нов договор пред претстојните празници, па преговорите ќе бидат одложени.

EPA-EFE/CLAUDIO PERI

Раководството на клубот не подготви нов договор, а претставниците на Гатузо ги разгледаа документите и направија неколку измени.

Ил Матино објави дека несогласувањето се должи на продажбата на авторските права на фотографиите, поради што ќе чекаат за потпишување на двегодишен договор.

Весникот наведува дека договорот не се очекува да биде потпишан до петок, кога во Грегоријанскиот календар се слави Божиќ во Италија.

Наполи ги загуби последните два натпревари, против Интер и Лацио, и во моментов го зазема петтото место на табелата со осум бода помалку од водечкиот Милан.

Наполи во среда ќе игра против Торино, по што следува кратка пауза во Серија А поради празниците.