На социјалните мрежи се појави видео од наводно азербејџански војник кој стои на камбанаријата на ерменска црква и вика „Алаху Акбар“ од целото грло. Како што е наведено, војникот вика гласно со гест што покажува дека е освојувач.

Тој може да биде, се наведува понатаму, сириски џихадист, но поради пантолоните што ги носи, се верува дека тој сè уште е азербејџански војник, бидејќи носи стандардни азербејџански воени маскирни панталони.

Видеото го објави ерменскиот амбасадор во Холандија, Тигран Балајан. Како што наведе во својот твит, платениците се доведени да го прават токму она што го прават со културното наследство на неговата земја, и тој директно ги обвини претседателите на Азербејџан, Илхам Алиев и Турција, Реџеп Таип Ердоган.