Русија: Гасоводот до Германија е загрозен поради американските санкции

Руската државна компанија за гас „Гаспром“ призна дека постои ризик нејзиниот подводен гасовод кон Германија да биде запрен, откако Соединетите држави денес воведоа санкции за рускиот брод.

Германското Министерство за економија објави дека е известено за новите американски санкции против рускиот брод.

„Ја примаме оваа порака со жалење за понатамошниот тек на гасоводот “, соопшти Министерството.

Портпаролот на Русија, Дмитриј Песков денес изјави дека проектот Северен поток 2 се соочува со „груб и нелегален притисок на САД“.

„Внимателно ја следиме и анализираме ситуацијата додека ја продолжуваме работата за завршување на проектот“, рече тој на онлајн конференција за руски печат.