Веќе една недела, женската половина од човештвото е возбудена од неочекуваната вест дека 65-годишниот милијардер Бил Гејтс, коосновач на гигантот Мајкрософт и четврти најбогат човек на светот, се разведува од сопругата Мелинда, со која тој беше во брак 27 години.

Тие сè уште немаат поднесено барање за развод на суд, а според законите во државата Вашингтон, каде што живеат, им се дава 90-дневен период на размислување од денот на поднесувањето на документот. Само тогаш судијата ќе донесе одлука за раскинување на бракот. Значи, најпосакуваниот ерген на планетата сè уште не е слободен.

Најчесто поставуваното прашање сега е: како сопружниците ќе го споделат огромното богатство? Според Форбс, таа изнесува 130 милијарди долари, според Блумберг – 146 милијарди долари, но што значи разликата од околу 16 милијарди во еден ваков случај.

Богатството, се разбира, не е заклучено во банка. 20 отсто од таа сума е во акции на Мајкрософт, 43,3 милијарди долари (на крајот на 2019 година) се во заедничката фондација на двајцата сопружници, кои веќе донираа во добротворни цели над 50 милијарди долари – за борба против маларијата и детската парализа, образованието, децата исхрана, развој на вакцини итн. Минатата година донираа 1,75 милијарди долари за вакцина против КОВИД-19, што го доведе милијардерот до апсурдното обвинување дека сака да го „чипира“ човештвото.

Најголемото средство на Гејтс е холдинг-компанија, која тој ја создава со приходите од продажба на акции и дивиденди на Мајкрософт. Преку таа компанија, Гејтс има инвестиции во недвижнини, енергија и угостителство, како и влогови во десетици јавни претпријатија, вклучувајќи ја и најголемата канадска компанија за железници.

Затоа, поделбата на имотот веројатно нема да биде лесна, иако според законите на државата Вашингтон, сè што е стекнато за време на бракот, се разделува на половина во постапка на развод. Доколку се случи тоа, Мелинда Гејтс ќе биде најбогатата жена на светот.

Во секој случај, сметките не ги вклучуваат трите деца на семејството, кои веќе имаат над 18 години. Во октомври минатата година, Бил Гејтс објави дека ги оставил своите 70 милијарди долари на семејната фондација и секое од неговите деца ќе добие по 10 милиони долари за да застанат на свои нозе и да заработат свои пари.

Бил Гејтс (Вилијам Хенри Гејтс III) е роден на 28 октомври 1955 година во Сиетл. Неговиот прадедо беше градоначалник, неговиот дедо беше потпретседател на Народната банка, а неговиот татко беше познат адвокат. Бил изненади со своите математички вештини во основно училиште, па родителите го испратија во престижното приватно училиште Лејксајд во Сиетл. Таму, идниот програмер прво се запозна со компјутерите.

Во 1968 година, компјутерите беа прилично големи и скапи. Затоа наставниците и учениците ги користат истите за изнајмување. Бил Гејтс, неговиот пријател Пол Ален (со кого подоцна беше ко-основач на Мајкрософт) и уште неколку други момчиња – идни програмери, се буквално залепени до компјутерот. Тие поминуваат дење и ноќе во салата на училиштето каде што е инсталирано, пишуваат програми, читаат специјализирана литература. Кога Корпорацијата компјутерски центар беше основана кон крајот на 1968 година, обезбедувајќи дополнително време за компјутери во училиштето, младите хакери открија нарушувања на безбедноста во системот, дури најдоа начин да го манипулираат и да го продолжат времето што може да го користат Откако тоа го откриле, им било забранет пристап до компјутерот неколку недели. Сепак, компанијата смета дека треба да се грижат за безбедноста и да ги ангажираат Бил Гејтс и неговите пријатели за да го тестираат системот.

Во меѓувреме, студентите ја основаа Група за програмирање Лејксајд, која беше ангажирана од друга компанија да направи програма за плаќање. Младите програмери не само што добиваат дополнително време за компјутери, туку и за прв пат им плаќаат за тоа. Постепено, тие почнуваат да профитираат од програмирање. Непотребно е да се каже, училиштето останува во втор план.

Во 1973 година, Гејтс беше примен на Универзитетот Харвард. Како и во приватното училиште, тој заборава на наставата кога ќе го отвори компјутерскиот центар. Тие одржуваат контакт со Пол Ален и цело време имаат идеја за сопствена компанија за софтвер. Точката на пресврт се случи во декември 1974 година. Алан на насловната страница на едно списание виде слика на микро компјутер. Тој и Бил одлучуваат дека тоа е нивна шанса. Двајцата успеваат да ги убедат неговите креаторите на компјутерот дека имаат напишано софтвер за него и навистина успеале да го измислат. Нивната програма работи одлично и е откупена.

Тогаш Бил Гејтс реши да го напушти Харвард и да се занимава со програмирање. Во 1975 година, на 19-годишна возраст, тој и Пол Ален го основаа Мајкрософт. Во 1987 година, Гејтс беше вклучен во списокот на Форбс на 400 најбогати Американци. Тој тогаш поседуваше 1,25 милијарди долари и беше најмладиот милијардер кој сам го заработи своето богатство.

Во 2007 година, Харвард го призна Гејтс како свој дипломец и му додели диплома за неговите посебни заслуги. Во 2008 година, тој се повлече од функцијата шеф на корпорацијата за да се посвети на добротворната организација што тој и неговата сопруга ја основаа во 2000-та година. Тој се повлече трајно во 2020 година. Неговата сопруга го напушти Мајкрософт во 1996 година за да му се посвети на семејството.

Бил и Мелинда се запознаа кога таа се приклучи на Мајкрософт како менаџер на производи. По деловната вечера во Њујорк во 1987 година, двајцата започнаа да излегуваат, но не донесоа брза одлука за брак.

На 1 јануари 1994 година, двојката се венчала на терен за голф на хавајскиот остров Ланаи и, според познаници, ги ангажирале сите хеликоптери наоколу, за несаканите гости не можат да прелетаат и да ја следат нивната прослава. Пред да се венчаат, Бил направи список со придобивките и недостатоците што ќе ги донесе бракот. Мелинда подоцна објасни дека списокот не е заради неа, туку затоа што тој не бил сигурен дали ќе може да воспостави рамнотежа помеѓу работата и семејниот живот. Очигледно тоа му успеа откако нивниот брак траеше 27 години и беше крунисан со три деца.

На 26 април 1996 година, се роди нивната ќерка Џенифер Кетрин Гејтс. Таа заврши педијатрија.
На универзитетот го запознала својот пријател Најџел Насар, кој пораснал во Кувајт и студирал менаџмент и економија. Освен универзитетот, двајцата ги обединува и нивната страст кон коњите. Тие се вериле на 31 јануари 2020 година.

Децата на Бил Гејтс обично стојат во сенка, но минатото лето Џенифер се појави на насловната страница на магазинот Сиделајнс, се фотографираше со нејзиниот омилен коњ и даде одлично интервју за изданието.

Рори Џон Гејтс е второ дете и единствен син на Бил и Мелинда. Роден е на 23 мај 1999 година. Како и неговиот татко, тој завршил приватно училиште Лејксајд, а потоа студирал компјутерски науки и економија на Универзитетот Дјук. По дипломирањето, тој заработи магистерска диплома од Бизнис школа Фукуа. Од него се очекува еден ден да заземе раководна позиција во Мајкрософт. Како неговата сестра, тој е запознаен со филантропските активности на неговите родители и уште од дете редовно донира една третина од џепарлакот во добротворни цели.

Рори го добива својот прв мобилен телефон кога има 14 години и мора да им ги даде своите лозинки на своите родители за да можат да следат што прави на Интернет. Колку и да звучи чудно, компјутерскиот господар, не сака неговите деца да се занимаваат со технологија уште од најрана возраст. Резултатот е дека Рори сè уште го чува приватниот живот во тајност и дури нема ниту сметка на социјалните мрежи.

Најмладата во семејството е Фиби Адел Гејтс, родена на 14 септември 2002 година. Таа е заинтересирана за балет и музика (рок и блуз), кино, опера, фотографија. Посетувала неколку уметнички школи. Како и остатокот од семејството, таа студира на Лејксајд. Таа сè уште живее со нејзините родители.

Семејството Бил Гејтс живее во замок во Медина со поглед на езерото Вашингтон вреден 123,54 милиони долари. Изграден е на земјиште што го купија во 1988 година за два милиони долари. Има базен со подводен музички систем. Иновативната технологија овозможува поефикасно регулирање на температурата во куќата со помош на разни сензори.

Зградата има шест кујни лоцирани во различни делови од неа за да се осигура дека вработените секогаш ќе бидат подготвени за социјалните настани. Не е познато во чии раце ќе остане имотот по разводот, но што значат 123 милиони кога имате милијарди?