Контроверзниот претседател на Бразил, Жаир Болсонаро, уште еднаш предизвика сензација по неговата последна изјава за локалните медиуми. Тој се сомневаше во ефикасноста на вакцините против новиот коронавирус и беше категоричен дека никогаш нема да се вакцинира, поради тоа што веќе се здобил со инфекција.

„Откако ќе биде одобрена од Националната агенција за лекови, вакцината ќе биде достапна за секој што сака да ја направи. Лично, нема да се вакцинирам. Меѓутоа, ако станете крокодил после неа, проблемот е ваш “, рече Болсонаро.

„Некои идиоти велат дека давам лош пример со тоа што одбивам да се вакцинирам … Јас веќе го добив вирусот и имам антитела. Зошто повторно да се имунизирам?! “, Праша тој реторички, а потоа ги повтори своите зборови дека ако некој има несакани ефекти од вакцината Фајзер, тогаш само тој и никој друг нема да биде виновен.

Вакцината против КОВИД-19 во Бразил се очекува да биде задолжителна и секој што ќе одбие да ја прими ќе биде санкциониран.

Повеќе од 1.000 смртни случаи беа пријавени вчера во Бразил, првпат од 30 септември.

Ако станете супермен или на жените им порасне брада, „Фајзер“ сигурно нема да има ништо заедничко, продолжи во истиот стил шефот на државата Бразил.