Илјадници демонстранти излегоа на улиците на Амстердам, осудувајќи ги ограничувачките мерки. Неовластениот собир е разбиен од полициски сили, користејќи дури и водени топови.

Демонстрантите денеска се собраа во центарот на холандската престолнина, протестирајќи против новите мерки за заклучување, и покрај фактот што тие не добија одобрение за собирот од властите.

Демонстрантите, кои во голема мерка немаа маски за лице и не ги почитуваа целосно правилата за социјално дистанцирање, ги осудија ограничувачките мерки носејќи транспаренти на кои пишуваше „Слобода: Стоп за оваа опсада“ и извикувајќи пароли како „Што сакаме“? Слобода!

Иако Холандија првично реагираше побавно од некои земји на пандемијата, во декември се сврте кон построги ограничувања, бидејќи бројот на случаи на кавид-19 нагло се зголеми.

На собирот присуствуваше полиција, вклучително и полицајци во целосна опрема за немири. Полицијата се обиде да ги растера демонстрантите, но многумина не слушаа, а некои демонстранти испукаа огномет, пренесува РТ.

Потоа полицијата се обиде да ја растера толпата со сила, а некои групи демонстранти се судрија со полицијата.

Беше распоредено најмалку едно возило со водени топови за поддршка на полициските единици. Снимките од местото на настанот покажуваат дека демонстрантите насочуваат возило од непосредна близина, додека се обидуваат да спречат напредок на полицијата.