Францускиот претседател Емануел Макрон и неговата сопруга Брижит Maкрон добија остри критики од јавноста откако излегоа информации дека потрошиле скоро 600.000 евра на цвеќе за време на пандемијата, пренесува „Дејли меил“.

makron

Претседателската двојка овие пари ги потрошила минатата година за Елисејската палата, нивната официјална резиденција во Париз.

Ова значи дека нивниот буџет за цвеќе е скоро пет пати поголем од буџетот на нивните претходници Франсоа Оланд и Никола Саркози.