По вчерашната експлозија во Нов Белград, во која загина Страхиња Стојановиќ, а тешко повредена е колумбиската државјанка Соња Суарез Гомез, полицијата спроведува истрага само во една насока, кон Лука Бојовиќ и Филип Корач, пишуваат српските портали.

Имено, според информациите на српскиот портал Нова, оперативците на МУП, по вчерашната ликвидација на Страхиња Стојановиќ, сметаат дека ова убиство е извршено како одмазда за смртта на белградскиот адвокат Драгослав Миша Огњановиќ, кој беше убиен на 28 јули 2018 година.

Огњановиќ беше убиен на улицата Антифашистичка борба во Нов Белград, пред зградата во која живееше. Во моментот на нападот со него бил и неговиот најстар син Петар, кој беше ранет во раката при пукањето и чиј татко почина во неговите раце за неколку секунди.

Убиецот, кој, според описот на сведокот, бил облечен во црна облека и маскиран во црн качкет , го чекал адвокат во преминот помеѓу зградите. Кога Огњановиќ и неговиот син стигнале до зградата, а потоа се упатиле кон влезот, убиецот истрчал и испукал неколку кратки рафали од автоматско оружје. Огњановиќ паднал погоден од три куршуми, додека убиецот побегнал низ преминот и, според очевидци, влегол во црн автомобил паркиран во близина и се оддалечил.

Веднаш по пукањето, полицијата започна потера по напаѓачите, а беше прогласена и операција „Вихор” при што сите сомнителни возила и минувачи беа запрени и претресени.

Најпознат клиент на Огњановиќ бил Лука Бојовиќ. Огњановиќ го застапувал Бојовиќ во судовите во последните десет години, во Србија и Шпанија, каде издржува казна од 18 години затвор. Тој го посетуваше Лука во затворот во Мадрид, а имаше и контакти со неговите соработници. Поради тоа, многу непријатели на Лука Бојовиќ, адвокатот Миша Огњановиќ, го доживуваа како еден од неговите најверни соработници, кој беше запознаен со работите и тајните на Бојовиќ, поради што беше мета на ликвидаторот.

Исто така, српските медиуми шпекулираа дека убиениот Страхиња Стојановиќ е осомничен за убиството на познатиот белградски адвокат, како и дека самиот Огњановиќ се сомневал дека Стојановиќ се подготвувал да го ликвидира.

Четиринаесет дена по убиството на Миша Огњановиќ, на 11.08.2018 година, во експлозија на бомба поставена под „ауди“ паркирано во населбата Галеника во Земун, беше повредена шпанската мисица Олац Билбао Гонзалес, додека Страхиња Стојановиќ, кога српските медиуми го обележаа како близок соработник на најголемите непријатели на Бојовиќ од кланот Шарановиќ, преживеал со чиста среќа и останал неповреден.