Турското Министерство за надворешни работи го повика американскиот амбасадор во Анкара за да му биде предадена протестна нота. Причината е изјавата на претседателот Џо Бајден, во која тој го призна геноцидот врз Ерменците во 1915 година во Отоманската империја како геноцид, пишува Ројтерс. Турскиот заменик министер за надворешни работи Седат Јонал го извести амбасадорот Дејвид Сатерфилд дека позицијата на Белата куќа нема правна основа.

Анкара го отфрла, смета дека е неприфатлив и остро го осудува, се вели во соопштението на Министерството. Се посочува исто така дека изјавата на Бајден „им нанесува рани на билатералните односи кои тешко се бришат“.

Претседателите на Азербејџан и Турција разговараа по телефон по изјавата на Бајден. Според Илхам Алиев, одлуката на Вашингтон е „историска грешка“. „Ова му задава сериозен удар на растечкиот тренд во регионот за соработка“, рече Алиев.

Никој нема корист од фактот дека дебатите што ќе ги водат историчарите се политизирани од трети земји и стануваат инструмент за интервенција во нашата земја“, рече претседателот Реџеп Таип Ердоган во пораката до ерменскиот патријарх во Истанбул.

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу рече дека никој не може да и држи на Турција свои лекции. Претседателот, премиерот и Министерството за надворешни работи на Ерменија ја поздравија изјавата на Бајден. Според шефот на државата Армен Саркисјан, чинот на американскиот претседател е „машки и инспиративен“.