Category: Актуелно

Битка на браќата: Кавгата на принцовите засекогаш ги смени односите. За расколот во кралското семејство ја обвинија неа

Новата книга „Битка на браќата“, напишана од Роберт Лејси, открива нови детали за настаните во британскиот кралски двор што претходеа .... 

Како настанале имињата на градовите на поранешна Југославија. Постојат многу легенди и чудни објаснувања

Како настанале имињата на главните градови на поранешна Југославија. Љубљана, Загреб, Сараево, Белград, Подгорица, Скопје, се главни градови .... 

Големи горештини: Ќе траат уште долго! Ова не е нормално. Погледнете колку брзо автомобилот на сонце станува смртоносен (видео)

Денес започнува врвот на топлотниот бран. Во сила се бројни предупредувања. Четврток ќе биде најтоплиот ден во неделата, со температури .... 

Брнабиќ: Тоа што Бугарија и го прави на Македонија е опасен преседан. Лилов: Србите го соборија бугарскиот МиГ-29

Српската премиерка Ана Брнабиќ, која присуствува на меѓувладина конференција во Луксембург, рече дека ставањето вето поради билатералните .... 

Русите: Пукавме. Британците негираат. Врие во Црното море. Прв пат по студената војна Москва користи муниција против НАТО!?

Руската Црноморска флота, заедно со Граничната служба на ФСБ, испукаа предупредувачки истрел за да спречат британскиот разорувач да ја .... 

Бугарија на опашката: Таа е најсиромашна држава во ЕУ! Нека јадат сега историја место русенско варено и кренвирши леки

Вчера, Еуростат објави податоци за потрошувачката на глава на жител во 2020 година, кои покажуваат дека Бугарија е убедливо најсиромашната .... 

Помладиот брат на Босфор. Ердоган ќе потроши 15 милијарди долари. Ремек дело на султанот. Ќе спои две мориња

Церемонијата на почетокот на изградбата на каналот Истанбул, кој го заобиколува Босфорот, е планирана за крајот на јуни. Турскиот претседател .... 

Али најде лек за ветото. Да се менува уставот. Ахмети: Бугарите треба да бидат вклучени во македонскиот устав

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, рече дека проблемот со Бугарија нема да се реши преку прес-конференции или…

Дали е тоа анализата која ја чекавме? Индискиот вид на корона е сличен на грипот, има многу поблаги симптоми

Вирусологот Миланко Шеклер изјави дека новиот, индиски вид коронавирус повеќе потсетува на грип и дека неговите симптоми се поблаги, иако ....