Вие имате прво да ја знаете вистината
Категорија

Анализи

Германија: Растот на цените ги носи граѓаните пред банките на храна

Поради високите цени на енергијата и инфлацијата, повеќе од два милиони луѓе во Германија бараат помош во банките на храна, соопшти непрофитната организација „Тафел Дојчланд“ (Tafel Deutschland). „Ситуацијата е исклучително напната во

ШОКАНТЕН ИЗВЕШТАЈ ЗА РУСКИОТ ГРАБЕЖ ВО СУДАН: Руската рубља и оружје купува злато и моќ во Африка…

Во центарот на соработката меѓу Москва и суданската воена хунта е Евгениј Пригожин, руски олигарх Неколку дена откако Москва ја почна крвавата војна против Украина, руски товарен авион застана на пистата во Картум, која всушност е само

Apple објави рекорден профит од 83 милијарди долари

Компанијата Apple ги објави податоците за својата добивка во третиот квартал од минатата година. Сумата е 83 милијарди долари и е поголема од прогнозите дадени од аналитичарите. Според објавените податоци, Apple заработил 40,7 милијарди

БРИТАНСКИТЕ РАЗУЗНАВАЧИ ТВРДАТ: Русија ќе испрати мобилизирани луѓе во војната со минимална обука

Во воените бази почнаа да пристигнуваат првите групи мобилизирани Руси. Веќе се издадени десетици илјади покани, а Русија сега ќе се соочи со административен и логистички предизвик да обезбеди обука за војниците, соопшти британското

Командантот на британската армија: “Путин е под притисок, неговите проблеми стануваат се…

„Тој сакаше да ја потчини Украина, но тоа нема да се случи. Тој сакаше да ја преземе контролата над Киев, но претходно видовме дека и таму беше поразен“, изјави сер Тони Радакин. Адмиралот Сер Тони Радакин, првиот човек на одбраната на

ВИДЕО На интернет се шират наводни снимки од мобилизирани Руси во алкохолизирана состојба

Деновиве од Русија пристигнуваат бројни снимки и фотографии од луѓе кои се мобилизирани. Русија оваа недела најави делумна мобилизација на резервисти за борба во Украина, каде руските сили претрпеа неуспеси во последните недели.

На кого Русија ќе му продава нафта кога ќе се стапи на сила целосното ембарго на ЕУ?

По воведувањето на европските санкции, Русија значително ги зголеми испораките на нафта во Азија, но сепак треба да пренасочи повеќе од една четвртина од извозот на сурова нафта од Европа, или околу 1,3 милиони барели дневно, кога ќе

Кадиров контра Путин – Чеченскиот лидер збесна поради размената: “Не е во ред. Нашите…

И затоа не е изненадувачки што борците кои го ослободија Мариупол и сега се на чело донесоа заклучок - не земајте ги нацистите во затвор. Патем, оние нацисти кои ја навредуваа честа на чеченскиот народ во заробеништво беа целосно одговорни

Американскиот суд нареди Хезболах да плати 111 милиони долари на група Американци

Случајот беше донесен според американскиот антитерористички акт, а обвинителите тврдеа дека Хезболах им нанел физичка и емоционална повреда, како и штета на нивниот имот. Американскиот федерален суд во Њујорк и наложи на либанската

Најнова анализа на ISW: Руските власти се собираат околу Кадиров. Русија подготвува лажни напади

Институтот за војна (ISW) објави нова анализа за ситуацијата во Украина. Како што наведуваат, откривањето на масовни гробници и соби за мачење во ослободениот Изум ги потврдува претходните оценки на ISW дека злосторствата во Буча биле