Вие имате прво да ја знаете вистината
Категорија

Анализи

Европа забрзано ги полни складиштата со руска нафта пред почетокот на забраната за увоз, тврдат…

Европските трговци брзаат да ги наполнат складиштата со руска нафта пред да стапи на сила ембаргото за руските деривати во јануари наредната година, во услови на ограничени алтернативните извори за снабдување, посочуваат аналитичарите.

Киев: Од почетокот на војната загинаа 437 украински деца

Најмалку 437 украински деца се убиени, а повеќе од 837 се повредени од почетокот на рускиот напад врз Украина на 24 февруари, соопшти денеска украинското обвинителство. Бројот на загинати и повредени, сепак, не е конечен бидејќи сè

Кого најмногу го „гори“ цената на парното во регионот

ТРТ Балкан анализираше каде се плаќа најевтино, а каде најскапо парно греење во земјите од регионот каде има централизиран систем со топлани. Најголем дел од шесте балкански држави кои не се дел од ЕУ имаат парно греење, барем во

Ризикот се зголемува со продолжување на војната

Откако ракетата ја погоди Полска, НАТО остана со ладна глава – но ризикот од губење на контролата сè уште е висок. До сабота е прогласена тридневна жалост. Прогласен е од источната полска општина Долхобичов, во која се наоѓа градот

Загина велосипедист во сообраќајка на обиколницата во Скопје

Во тешка сообраќајка во која автомобил удрил велосипедисти која се случи попладнево на обиколницата во Скопје кај клучката во Радишани едно лице загина, а има и повредени. Од МВР за МИА информираа дека во 15:48 часот е пријавено дека на

ДИХК: Германскиот извоз веројатно ќе опадне во следната 2023 година

Германската трговска и индустриска комора (ДИХК) денеска излезе со проценка дека германскиот извоз најверојатно следната 2023 година ќе се намали за два отсто поради глобалното економско забавување. Тоа може да значи дека заработката на

Една петтина од украинските бегалци во Германија веќе се вработени

Секој петти бегалец од Украина веќе добил работа во Германија, соопшти денеска германскиот економски институт Ифо. – Подготвеноста за вработување меѓу Украинците е огромна. Само мало малцинство не е заинтересирано за работа, вели

Во повеќе кинески градови – рекорден број на нови случаи на коронавирус

Кинеските градови, вклучително и главниот град Пекинг, денеска соопштија за рекорден број заразени со коронавирус. На национално ниво, пријавени се 16.072 нови случаи, соопштија кинеските здравствени власти. Ова е најголем број заразени

Со полн гас во климатски пекол

Ако и 27. климатски самит не го спаси светот, тоа сигурно нема да се должи на недоволно драстични предупредувања. На КОП27 атмосфера на тревога. Впечатливи слики користи особено шефот на ОН, Антонио Гутереш. На конференцијата за климата

Светски ден против дијабетес, во државава дијагностицирани 172 949 пациенти

Околу 422 милиони луѓе ширум светот имаат дијабетес, а мнозинството од нив живеат во земји со низок и среден приход. Речиси 1,5 милиони од смртните случаи на светско ниво се препишуваат на дијабетес секоја година. Според информациите од