Category: Балкан

Како настанале имињата на градовите на поранешна Југославија. Постојат многу легенди и чудни објаснувања

Како настанале имињата на главните градови на поранешна Југославија. Љубљана, Загреб, Сараево, Белград, Подгорица, Скопје, се главни градови .... 

Брнабиќ: Тоа што Бугарија и го прави на Македонија е опасен преседан. Лилов: Србите го соборија бугарскиот МиГ-29

Српската премиерка Ана Брнабиќ, која присуствува на меѓувладина конференција во Луксембург, рече дека ставањето вето поради билатералните .... 

Бугарија на опашката: Таа е најсиромашна држава во ЕУ! Нека јадат сега историја место русенско варено и кренвирши леки

Вчера, Еуростат објави податоци за потрошувачката на глава на жител во 2020 година, кои покажуваат дека Бугарија е убедливо најсиромашната .... 

Помладиот брат на Босфор. Ердоган ќе потроши 15 милијарди долари. Ремек дело на султанот. Ќе спои две мориња

Церемонијата на почетокот на изградбата на каналот Истанбул, кој го заобиколува Босфорот, е планирана за крајот на јуни. Турскиот претседател .... 

Дали е тоа анализата која ја чекавме? Индискиот вид на корона е сличен на грипот, има многу поблаги симптоми

Вирусологот Миланко Шеклер изјави дека новиот, индиски вид коронавирус повеќе потсетува на грип и дека неговите симптоми се поблаги, иако .... 

Балканска глумица се замонаши. Денес живее како пустиник во Шпанија, во беда и осаменост. Нејзината мајка откри детали за нејзината судбина

Во 2004 година, хрватската актерка Едита Мајиќ се прости од секојдневниот живот на ѕвезда и се замонаши, одејќи во манастир.…