Вие имате прво да ја знаете вистината
Категорија

Македонија

Милошоски: Нова влада е подобра од било какви нови нефункционални комбинаторики

Нова влада е подобра од какви било нови нефункционални комбинации, смета пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски. – Според мене, власта беше делегетимирана уште на локалните избори. Тоа беше јасно изразено. Гледаме дека сега власта

За фотоволтаици на земја да се внимава на имотно-правните односи и на урбанизацијата, порача…

Откако во Собранието ќе бидат изгласани измените на Законот за градење граѓаните веднаш ќе можат со новата и брза постапка да поставуваат фотоволтаци на своите објекти, на објектите за станбено домување и на деловните објекти без да чекаат

Тренчевска: Граѓаните да бидат спокојни пари ќе има и за исплата на пензии и за плати

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска вели граѓаните да бидат спокојни, бидејќи, како што нагласува пари ќе има и за исплата на пензии и за плати, посочувајќи притоа дека средства за исплата на пензии, плати и

Инвеститорите на тркалезна маса со Битиќи, енергетиката и инфраструктурата во фокусот

Енергетиката и инфраструктурата, поддршката на инвеститорите во слободните економски зони, пазарот на труд, како и царинските и даночните прашања, беа теми на тркалезната маса што ја организира Делегацијата на германското

Левица: Ковачевски и Мицкоски го штитат интересот на ЕВН наместо на народот

о австриската ЕВН е ревносен поддржувач на овие партии, во зависност која партија е на власт – притоа згрижувајќи голем број на партиски послушници и од двата табора на високи позиции и со големи примања, ни дава за право да имаме оправдан

Конференција: Поголема усогласеност на националните правни рамки за сигурни и брзи прекугранични…

Сè поголемата застапеност на новите технологии за плаќања ја потврдува важноста од вклучувањето на централните банки во носењето политики за забрзување на процесот на дигитализација. Во тој контекст, во процесот на дигитализација на

Почна исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека денеска почна исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита за септември 2022 година. -Корисниците на парични права кои поседуваат дебитна картичка ќе можат да

СДСМ и ЛДП против широка коалиција, во ДУИ најавен отчет за сработеното пред ново претседателство

Владејачките СДСМ и ЛДП се против формирање широка влада во која би влегле и опозициските партии, предлог што го изнесе пратеникот Павле Трајанов од Демократскиот сојуз, кој исто така е дел од владејачкото мнозинство. Премиерот и

ЛДП е против формирање широка коалиција

ЛДП е апсолутно против широки коалиции кои може да предизвикаат поголема политичка криза, смета пратеничката од оваа партија Моника Зајкова. Според неа, парламентарното мнозинство и Владата се стабилни и затоа не го дели ставот

Вандализиран споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк

Непознати сторители денеска го вандализирале споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк во Скопје. Со спреј во неколку бои исчкртан е постаментот на споменикот и плочникот пред него. Од МВР за МИА велат дека се преземаат