Вие имате прво да ја знаете вистината
Категорија

Македонија

Владината коалиција и парламентарното мнозинство се стабилни, тврди Ковачевски

Владината коалиција е стабилна. Нема опасност од губење на мнозинството во Парламентот, изјави денеска премиерот Димитар Ковачевски. Премиерот Димитар Ковачевски ова го изјави одговарајќи на новинарски прашања дали е стабилна Владата и

Бектеши: Рудници, казина и банки нема да бидат поддржани, а угостители и хотелиери да

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска, осврнувајќи се на владините мерки за енергетската криза, рече дека угостителите и хотелиерите ќе добијат поддршка, а рудниците, казината, банките и сличните такви дејности нема да бидат

„Брако“ со нова инвестиција за модернизација на машинскиот парк

Брако како најнова инвестиција во машинскиот парк набави најсовремена ЦНЦ „Хартфорд“ глодалка вредна половина милион евра. Во „Брако“ веќе ја завршија обуката за управување со најсовремената ЦНЦ „Хартфорд“ глодалка, со која производството

Димовски: Да се исполни законската обврска за усогласување на сите плати со минималната

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) чека да биде повикан на прво рочиште откако на 1 септември поднесе пријава до Основниот граѓански суд со барање да се поведе постапка против Владата поради непочитување на Законот за

Поднесен предлог за отворање стечајна постапка за ДГ Бетон АД Скопје

Друштвото за градежништво Бетон АД Скопје четврти месец нема исплатено плата на вработените, а сметката му е затворена односно блокирана повеќе од 45 дена. Синдикатот за градежништво, индустрија и проектирање соопшти дека,

Битиќи: Младите не треба да ги задржуваме, туку да создадеме можности да го достигнат својот…

Младите не треба да ги задржуваме, туку да им дадеме крилја, да создадеме можности што ќе им овозможат да го достигнат својот целосен потенцијал во сопствената земја, но во исто време ќе ги направи доволно конкурентни за светот, порача

Тренчевска-Тодоровска: Соработка за подобрување на законите и заштитата на жените жртви на семејно…

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска одржа средба со претседателката на Националниот совет за родова рамноправност, Савка Тодоровска. – Националниот совет е наш долгогодишен партнер во подготовка на сите

Тренчевска: Греење за градинките ќе има, Владата одговорно ја менаџира енергетската криза

Не треба да се плашат ниту родителите, ниту општините дека може да се доведе во случај да нема парно во градинките. Парно ќе има и за граѓаните и за градинките, бидејќи Владата е одговорна, се грижиме за граѓаните и ја

„Тетово сака парк“ бара Општината да одговори зошто се исекоа дрвја во зелениот појас

Граѓанската иницијатива „Тетово сака парк“ бара одговори од Општина Тетово откако вчера се исекоа неколку дрвја во комплексот „Стара Пожарна“. Иницијативата вели дека бара од општината да каже зошто се уништува и тоа малку

Спасовски: Четири и пол децении егзистирање на оваа високообразовна институција

Четири и пол децении егзистирање на оваа високообразовна институција, од оваа дистанца, барем за мене, значат: голем самопрегор, истрајност, научно љубопитство, истражувачка дејност и, секако, воспитување и образување на генерации и