Вие имате прво да ја знаете вистината
Категорија

Политика

СДСМ и ЛДП против широка коалиција, во ДУИ најавен отчет за сработеното пред ново претседателство

Владејачките СДСМ и ЛДП се против формирање широка влада во која би влегле и опозициските партии, предлог што го изнесе пратеникот Павле Трајанов од Демократскиот сојуз, кој исто така е дел од владејачкото мнозинство. Премиерот и

Сценарио од ноќен кошмар, преголемиот успех на Украинците може да предизвика разорувачки последици:…

За Украина војната би можела да биде реалност уште неколку години. Зимата ќе биде тешка и брутална, а непријателските страни ќе си задаваат тешки удари една на друга, пишува воен експерт Во право сме кога ја поддржуваме украинската

ТИГАР ОД ХАРТИЈА – Протече рускиот “список со нарачки”: Путин е очаен, а сега е…

Без западна технологија, целата руска армија е принудена да користи опрема која датира од пред крајот на Студената војна Шест месеци по почетокот на руската инвазија на Украина, Москва со привремени мерки успеа да го одложи значително

РЕАКЦИИ НА АНЕКСИЈАТА – “Ги следам говорите на Путин во последните 10-15 години, но…

Макс Седон(Max Seddon) на Твитер напиша дека би бил загрижен за нуклеарните закани на Путин доколку тој бил западен креатор на политиката Откако рускиот претседател Владимир Путин во петокот најави анексија на украинските региони

Расте гневот низ ЕУ: „Германија му покажа среден прст на остатокот од Европа“

Додека пред десет години, кога еврозоната се опоравуваше од кризата, Германија инсистираше на строгост, односите во Европа денес значително се променија. Сега, како што пишува Политико, остатокот од Европа е бесен на Германија поради

Мицкоски: Понудивме план за излез од енергетската криза, очекуваме Владата да го прифати

Во периодот што следува е потребно силно да работиме, да ги надминеме сите проблеми кои очигледно ќе ни се случуваат бидејќи она првично сценарио кое како претпоставка сите ние го имаме, а тоа е да ни бидат функционални трите блока

Аналена Бербок повторно ги отфрли полските барања за воени репарации

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок денеска во Варшава повторно отфрли дека Германија треба да и исплати на Полска воени репарации во износ од 1.300 милијарди евра, колку што вчера побара шефот на полската

Зеленски со декрет исклучи можност за преговори со Путин, но не и со Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска потпиша указ со кој формално ги прогласува за „невозможни“ какви било преговори со лидерот на Кремљ Владимир Путин, но ја остава вратата отворена за преговори со Русија. Указот ги

Јапонскиот министер за надворешни работи му нареди на рускиот конзул во Сапоро да ја напушти земјата

Јапонскиот министер за надворешни работи Јошимаса Хајаши му наредил на рускиот конзул во Сапоро да ја напушти Јапонија до 10 октомври, објави денеска новинската агенција Кјодо. Одлуката на Токио доаѓа откако Федералната служба за

Шојгу: Досега се мобилизирани повеќе од 200.000 луѓе

Повеќе од 200.000 лица досега одговорија на повикот во рамки на делумната мобилизација и им се приклучија на вооружените сили на Руската Федерација, изјави денеска рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу. Сергеј Шојгу Тој истакна