Вие имате прво да ја знаете вистината
Категорија

Политика

Донев: В четврток состанок на Советот за безбедност на бугарската Влада

Вршителот на должноста премиер на Бугарија, Гулаб Донев, за БНР најави дека ќе го свика Советот за безбедност на Владата за да донесе конкретни одлуки и мерки и дека неговата земја е подготвена за реакција, јави дописникот на МИА од

Думата следната недела ќе дебатира за анексија на окупираните делови на Украина

Долниот дом на рускиот Парламент, Думата на 29 септември ќе дебатира за присоединување на окупираните делови на Украина, јави руската новинска агенција ТАСС повикувајќи се на неименуван извор. Москва на 23 септември

Сите задоволни од локалните избори во Чешка

На локалните избори и на дополнителните избори за третина од Горниот дом на чешкиот Парламент, Чесите со своите гласови, но помалку од очекуваното ја зајакнаа популистичката опозиција, додека гласовите што ги загуби владејачката

ПУТИН ПОТПИША ДЕКРЕТ за зголемување на казните за бегство од мобилизација, променет е и законот за…

- Казната за бегство од служење на воениот рок за време на мобилизација е зголемена од 5 на 10 години. Рускиот претседател Владимир Путин вчера потпиша декрет за зголемување на затворската казна за оние кои бегаат од мобилизација,

Четврт модул на Школата за политики за 2022 година при Претседателскиот центар за политичко…

Викендов во Охрид се одржа четвртиот модул на Школата за политики за 2022 година при Претседателскиот центар за политичко образование којшто се реализира во соработка со фондацијата Конрад Аденауер. На четвртиот модул на Школата

„Бедни закани“: Италијанецот Салвини удри по шефот на ЕУ поради коментарот за изборите

Лидерот на антиимигрантската лига ја осуди шефицата на ЕУ Урсула фон дер Лајен во петокот, откако таа рече дека блокот има „алатки“ за да се справат со проблемите од Рим доколку неговата алијанса победи на изборите во недела.

Бесими: Со новиот Закон за буџети, буџетирањето ќе биде среднорочно и врз основа на резултати

Буџетирањето ќе се врши според резултатите и мерењето на нивната успешност преку индикатори (Key Performance Indicators), предвидува новиот Закон за буџети, којшто минатата недела беше усвоен од страна на Собранието. Според министерот

Изборната кампања во Италија беше потресена од тврдењата за финансирање од Русија

Лидерите на италијанските десничарски партии негираа дека добиле финансирање од Москва, откако извештајот на американското разузнавање оваа недела предизвика нови повици за истрага за руското влијание во италијанската политика. Водачот

Италијанската десница е уверена во победата на изборите на последните митинзи пред гласањето

Италијанските десничарски партии ќе одржат последен митинг во четврток, како последен притисок пред изборите кои треба да ја стават некогашната обожавателка на Мусолини за прва жена премиер во земјата. Екстремно десничарската партија

КРИЗА ЈА ТРЕСЕ ГЕРМАНИЈА: Шолц патува на Блискиот Исток само поради една причина

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска патува на Блискиот Исток на дводневна турнеја низ три земји со намера да склучи нови договори за снабдување со енергија и да воспостави нови сојузи во услови на глобални економски и геополитички