Вие имате прво да ја знаете вистината
Категорија

Свет

Во Белгија речиси целосно запрен железничкиот сообраќај

Синдикатите на железничкиот сообраќај одржуваат 24-часовен штрајк бидејќи Федералната влада не го испланирала буџетот за железничкиот сообраќај со исполнување на барањата на работниците. - Во Белгија, поради штрајкот на работниците во

Активисти на Гринпис накратко го прекинаа говорот на Трас

– Активистите на Гринпис денеска накратко го прекинаа говорот на британската премиерка Лиз Трас на Конгресот на Конзервативната партија во Бирмингем. Тие истакнаа транспарент на кој пишуваше „Кој гласаше за ова?“. Активистите за кратко

Германија: На ѕидот на џамија испишани антимуслимански натписи

- На ѕидот на џамијата при Турско-исламската унија за верски прашања ДИТИБ во градот Офенбах кој се наоѓа во германската сојузна покраина Есен, напишани се антимуслимански натписи и навреди. Според полициското соопштение, започната е

Земјите членки на ЕУ се договорија за нов пакет санкции против Русија

- Амбасадорите на земјите членки на ЕУ постигнале политички договор за нови санкции против Русија. Земјите членки на Европската Унија (ЕУ) постигнаа договор за осмиот пакет санкции против Русија. Според соопштението објавено на

Клучна битка во Украина: Се подготвува нов Сталинград, еве зошто борбата мора да заврши до зима!…

Во последните денови, украинските сили постигнаа значителни успеси на два одделни фронта. Тие повторно зазедоа делови од територијата на исток и ги пробија линиите на фронтот на југ околу клучниот регионален центар Керсон. Украина

Вучиќ – Ал Сауд: Србија заинтересирана за продлабочување на соработката со Саудиска Арабија

- Двајцата соговорници се согласиле дека постојат бројни неискористени потенцијали за развој на партнерството во областа на земјоделството, туризмот, градежништвото, ИТ-секторот и енергетиката, како и во сферата на обновливите извори на

Руските медиуми објавија: Ова е економската вредност на новоприпоените региони! Познат е и планот на…

Министерството за економија на Русија најави создавање на единствена слободна економска зона во регионите ЛНР, ДНР, Керсон и Запорожје. Украинските власти го потцениле економскиот потенцијал на овие територии, изјави заменик министерот

Песков: Нема промена во режимот на специјалната воена операција во Украина

– Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека сè уште не е донесена одлука за промена на режимот на специјалната воена операција во Украина. Песков ги коментираше извештаите за претстојната промена на режимот на

Германија им приговара на САД за високите цени на гасот

– Германскиот министер за економија, Роберт Хабек денеска се пожали на „астрономските“ цени што ги бараат германските „пријателски“ земји, првенствено САД, за испорака на гас, што е замена за рускиот гас. – Некои земји, дури и

Претставник на ЕУ: Србија во Прага треба да објасни зошто не воведува санкции против Русија

– Се очекува Србија на првиот состанок на европската политичка заедница во Прага да им објасни на лидерите на Европска Унија и на другите земји зошто не воведува санкции за Русија иако преговара за членство во ЕУ, изјави неименуван висок