Вие имате прво да ја знаете вистината
Категорија

Свет

Граѓаните на Чеченија масовно ги обвинуваат Русите: “Не киднапираат и не користат како топовско…

Граѓаните на Чеченија тврдат дека се киднапирани против нивна волја и принудени да се борат како „волонтери“ во инвазијата на Украина, истакнуваат повеќе организации за човекови права. Чеченската група за човекови права која се залага

Зеленски: Киев нема желба да разговара со Путин, но веројатно ќе биде потребно за крај на војната

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека Киев нема желба да разговара со рускиот претседател Владимир Путин, но ќе мора да се соочи со реалноста дека тоа најверојатно ќе биде неопходно за да се стави крај на војната.

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на фабриката Азовстал тврди: “Изгубив 20 милијарди долари…

Најбогатиот човек во Украина, Ринат Ахметов, има намера да ја тужи Русија за загуба вредна 17 до 20 милијарди долари, откако неговата фабрика за челик Азовстал во Мариупол беше сериозно оштетена, објавија тамошните медиуми.

Русија протерува хрватски дипломати

Од Русија ќе бидат протерани петмина дипломати од хрватската Амбасада во Москва, како одговор на протерувањето руски дипломати од Загреб, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи. Хрватска на 11 април информираше за

Шокантна репортажа од градот Северодонецк во Украина: “Владе очај, а се шират и се повеќе…

Новинарот на Sky News, Алекс Крафорд, објави шокантна репортажа од Северодонецк, град во источна Украина кој е под постојани, насилни напади на руските вооружени сили. Жителите готват отворено, но поради опасноста од руски гранати никогаш

Погледнете како изгледаат подземните засолништа во Финска: Ниту нуклеарна бомба не може да ги…

Финска со децении се подготвува за катастрофи, а досега има изградено околу 500 посебни бункери долги околу 320 километри. Под главниот град Хелсинки се наоѓа мрежа од некои од најголемите подземни бункери доволно големи за да послужат

ТУРЦИЈА ОДИ ВО ВОЈНА !? Ердоган се обрати до нацијата и посочи дека завршните подготовки се на…

Воените операции на Турција, кои се спроведуваат сега и во иднина ќе се изведуваат на нејзините јужни граници, немаат за цел да го нарушат суверенитетот на нејзините соседи, туку се неопходни за безбедноста на Турција, соопшти Советот за

Откриени нови детали за масакрот во Тексас, убиецот лежерно влезе во училиштето: “Таа врата…

Салвадор Рамос (18) дошол без да биде спречен од никого во основното училиште каде убил 19 деца и два учители. Ова го рече Виктор Ескалон, директор на Одделот за јавна безбедност во Тексас (ДПС), кој внесе конфузија околу хронологијата на

Почина клавијатуристот на „Депеш мод“, Енди Флечер

Британскиот бенд од областа на алтернативната рок-музика „Депеш мод“ објавија дека нивниот клавијатурист Енди Флечер почина на 60 години. – Во шок сме и исполнети со тага поради прераната смрт на нашиот драг пријател, член на

Зеленски ја обвини Москва за геноцид, а упати и порака до Европската унија: “Па, вие всушност ја…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски ја обвини Москва за „геноцид“ во источната провинција Донбас, каде што градот Северодонецк страда од руско гранатирање, објави во петокот BBC. „Тие сакаат Донбас да биде запален, тие сакаат