Вие имате прво да ја знаете вистината
Категорија

Свет

Блинкен: Протекувањето од гасоводите не влијае врз снабдувањето

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека разбрал оти истекувањата откриени во гасоводите Северен тек нема да имаат значително влијание врз снабдувањето со енергија за Европа.

Претседателот на Кина во јавност по неколкудневно отсуство

– Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска повторно се појави на државната телевизија по неколкудневно отсуство од јавноста, што предизвика реакции за политичката стабилност на 69-годишниот кинески лидер. Си беше прикажан на телевизија

До кога Америка ќе и’ помага на Украина? Зеленски: САД ни донираат 1,5 милијарди месечно

Вашингтон испраќа 1,5 милијарди долари месечно во украинскиот буџет, објави украинскиот претседател Володимир Зеленски. ,,Во моментов, Киев има дефицит од 5 милијарди долари во нашиот буџет. САД секој месец ни даваат 1,5 милијарди

Проруските власти во Украина тврдат дека големо мнозинство од граѓаните гласале за приклучување кон…

– Проруските сепаратистички власти во Украина денеска ги објавија првите резултати од референдумите за присоединување на републиките Доњецк и Луганск, како и регионите Запорожје и Херсон кон Русија, според кои огромно мнозинство од

Протекоа детали од планот! Ова ќе биде одговорот на Русија доколку Украина нападне по референдумот

Доколку Киев реши да нападне по референдумот, одговорот на Русија може да биде исклучително остар. Ова го соопшти ТВ водителот Андреј Норкин и ги наведе чекорите што Москва може да ги преземе во случај на напад од националисти на

Талибански заменик министер повика да се отворат училишта за девојчиња

– Вршителот на должноста заменик министер за надворешни работи на Авганистан во талибанската влада, Шер Мохамад Абас Станикзај, ги повика новите власти да ги отворат училиштата за девојчиња по шесто одделение, велејќи дека исламот не дава

Германија призна што нема и што не смее да направи Шолц: Опасно е!

Германскиот канцелар Олаф Шолц најави дека Германија се грижи да нема војна меѓу НАТО и Русија. Германија не сака да испраќа тенкови во Украина бидејќи тоа може да биде опасен чекор во ескалацијата на конфликтот - изјави германскиот

Грција предлага формирање европски фонд за справување со високите цени на природниот гас

– Формирање европски фонд во висина од 80 милијарди евра за справување со последиците од високите цени на природниот гас, предлага Грција, преку писмото до извршниот потпретседател на ЕК надлежен за европскиот зелен договор Франс Тимерманс

Кремљ: Референдумите ќе доведат до промени во областа на безбедноста во регионите што ќе се…

– Кремљ најави дека „референдумите“ за присоединување што ќе завршат денеска во четирите украински зони под контрола на Москва ќе доведат до промени за тие територии, главно во однос на безбедноста со можна нуклеарна заштита.

Рензи: Мелони ми е ривал, а дека сега во Италија постои ризик од фашизам е апсолутно лажна вест

– Мелони ми е ривал, ние ќе продолжиме да се бориме меѓусебно, но, идејата дека сега во Италија постои ризик од фашизам е апсолутно лажна вест, рече поранешниот италијански премиер матео Ренци. Лидерот на „Италија вива“ ова го