Вие имате прво да ја знаете вистината
Категорија

Занимливости

Јапонците воведуваат задолжително спиење на работа

Јапонските работодавци одлучија дека спиењето на работното место станува дел од работните обврски на секој вработен. Идејата овде не е дека вработениот ќе добие неколку минути да ги затвори очите пред својот компјутер, туку дека ќе има

ДОКОЛКУ ВИ БОЛИ ГРЛО, ПРОВЕРЕТЕ ДАЛИ ГИ ИМАТЕ ОВИЕ СИМПТОМИ: Докторка објаснува кога НАСТИНКАТА НЕ Е…

Постојат знаци кои можат да откријат други, многу поопасни здравствени проблеми за време на болки во грлото. Кога нè боли грлото, обично сите знаеме дека сме настинати или сме го иритирале со нешто. Затоа луѓето ретко се одлучуваат да

Ликовното ателје „Љубомир Белогаски“ од Делчево одбележува две години постоење

 Делчевското ликовно ателје кое работи во состав на НУ Центар за култура „Н.Ј.Вапцаров“ од Делчево и го носи името на познатиот сликар Љубомир Белогаски, одбележува две години постоење. Раководителот на ателјето, Александар Белогаски, кој

Роналдо бара 20.000.000 евра од Јувентус – се поради „таен документ“

Јувентус е во големи проблеми, а сега на се е додадена и побарувачката за Кристијано Роналдо Португалскиот репрезентативец Кристијано Роналдо побарал од Јувентус да му плати речиси 20.000.000 евра, пишува италијанскиот весник "Gazeta

Како се прави најскапото кафе на светот?

Дел од она што ова специјално кафе го прави уникатно е начинот на кој зрната се собираат од дивината - преку изметот на необичното животно цибет, кое ги јаде плодовите кои ги содржат зрната кафе. Познатиот индонезиски остров Бали го

Кога шампионот не ја минал групната фаза?

Во четири наврати актуелните светски шампиони во фудбал биле елиминирани уште во фазата по групи како бранители на трофејот на следниот шампионат Елиминацијата на Германија во првиот дел од Светското првенство во Катар им ги врати

АД ЕСМ со акција за пошумување и собирање стара хартија

Вработените на АД ЕСМ во сите капацитети низ државата денеска одржаа работна акција во рамки на која се засадуваа дрвја и се собираше стара хартија. Собраната хартија, соопштија од АД Електрани на Северна Македонија, ќе биде донирана на

Еве какви ви се шансите да ја вратите хакираната страна на Фејсбук

Без разлика колку Facebook ги подобрува безбедносните мерки, хакерите секогаш ќе бидат закана за корисниците на платформата. Сепак, начинот на кој компанијата им помага на корисниците кои станаа жртви на хакери треба значително да се

Бали: Најскапото кафе на светот се добива од изметот на малајската куна

Познатиот индонезиски остров Бали го нуди најдоброто и најскапото кафе во светот, познато како „Копи Лувак“ или кафе „Лувак“, направено од зрна добиени од необичен извор: изметот на мал локален цицач, малајската куна или азискиот палмин

НАВОДНАТА ЉУБОВНИЦА НА ПУТИН ПО ДОЛГО ВРЕМЕ ВО ЈАВНОСТА: Алина Кабаева отвори комплекс во Сочи,…

Наводната љубовница на рускиот претседател Владимир Путин , Алина Кабаева, по долго време се појави во јавноста. Беше многу насмеана и елегантно облечена, а цело време избегнуваше да зборува за војната во Украина и за