По распадот на Суперлигата , првиот човек на Уефа , Александар Чеферин , зборуваше за сè , а неговите изјави привлекоа огромно внимание во јавноста. Имено, Чеферин во интервју за словенечките медиуми ја откри својата верзија на приказната и зборуваше за драмата што се одвиваше последните два дена и за сите лаги на Андреа Ањели .

Чеферин исто така откри дека за само неколку дена добил ветувања од Ед Вудворд , od Манчестер Јунајтед, еден од најдобрите финансиери на Суперлигата , дека ќе го поддржи новиот формат на Лигата на шампионите .

Тој ми се јави во четвртокот и ми рече дека форматот е одличен и дека тие ќе гласаат за него. Ањели претседаваше еден ден подоцна во ЕЦА и сите клубови беа за, вклучувајќи ги и овие 12. И тогаш дојде интересната сабота. Еден човек ми се јави наутро и ми рече дека клубовите ќе создадат нешто што се нарекува Супер лига во недела навечер. После тоа, истиот ден, добив пет повици од пет различни клубови и ми се извинија што мораат да го сторат тоа, изјави Чеферин.

Словенецот открива и дека Ањели му откажал сè.

Ми рече дека сите овие биле лаги и дека целата работа е измислена. Му реков дека треба да испратиме соопштение за јавноста затоа што не верував во сето тоа. Ми рече да го напишам слободно, дека ќе провери и ќе го врати назад. Тоа беше последен пат кога се слушнавме.

Претседателот на Уефа тогаш мораше да го направи следниот чекор, односно ги замоли клубовите да ги негираат тврдењата дека ќе учествуваат во таа лига.

Им реков ако не, тие ќе станат непријатели. Тие одговорија дека сакаат да останат дел од Суперлигата, нешто што не постои. Јасно ми е дека Перез не ме сака, затоа што не го правам тоа што тој го зборува. На крајот на краиштата, тој е претседател на Суперлигата. Претседател на ништо!

Кога беше објавено соопштението дека е формирана нова европска Супер лига, Чеферин беше многу вознемирен.

Морав да се напијам двојно виски за да заспијам таа вечер. Два дена подоцна добив вкупно 3800 пораки на кои немав време да одговорам. Им реков на оние клубови кои беа загрижени за целата ситуација да бидат трпеливи и дека приказната ќе исчезне за 24 часа. Направив неколку повици, но најважните беа направени од навивачите. Тие се оние кои се побунија.