Претседателот на УЕФА, Александар Чеферин, вели дека Европското првенство во фудбал следната година нема да се игра пред празни трибини, како што беше случајот со петте најсилни лиги ви Европа ова лето.

Пандемијата на корона вирус ги испразни сите стадиони и ги суспендираше сите спортови на два или три месеци, но Бундеслигата, Серија А и Премиер Лигата беа успешно завршени. Французите го прекинаа првенството поради короната, а многу натпревари како што се Олимписките игри и Европското првенство во фудбал беа одложени.

Евро 2020 со тоа стана Евро 2021, така што немаше натпревари на Олимпико меѓу Италија и Турција, а Чеферин се надева дека пандемијата што го потресе целиот свет ќе попушти до тогаш.

Верувам дека ќе имаме навивачи на Европското првенство следната година, а не ограничен број, се надевам дека работите ќе се вратат во нормала порано. Ќе имаме гледачи на стадионите. Евро 2020, кој е преместен во 2021 година, треба да се одржи со навивачи и без промена на форматот во 12 европски градови – изјави Чеферин за АФП.

Почетокот на Европското првенство првично беше закажан за средината на јуни во Италија, но Италија беше една од земјите најтешко погодени од инфекцијата СОВИД-19 оваа пролет. Околу 750.000 луѓе починале од коронавирус во светот досега, а од него се заразени околу 21 милиони луѓе.


Напишете коментар