Во Чешка денеска беа отворени баровите и ресторани во знак на протест против владините мерки поврзани со ковид-19, поради што овие барови се затворени од октомври. Чешка, која летово беше сериозно погодена од пандемијата, досега објави повеќе од 930.000 инфекции со коронавируси, од кои 15.270 починале. 

Доста ни беше, сметаме дека министрите треба да размислат за оставка, рече основачот на движењето што ја организираше оваа акција, на кое треба да се приклучат стотици ресторани.

Во саботата, за време на ручекот, барот „Мали Јанек“ беше полн со редовни гости кои пиеја пиво и семејства кои уживаа во свински ребра и пржени шницли, додека келнерите работеа со полна пареа.

Угостителските објекти кои работат и покрај забраната се соочуваат со максимална казна од 765 евра, изјави портпаролот на градската администрација во Прага, Вит Хофман.

Ресторани, барови, кина, театри, зоолошки градини, спортски сали и повеќето продавници се затворени во Чешка од октомври 2020 година. Во таа земја, членка на ЕУ со 10,7 милиони жители, владата за кратко ги намали ограничувањата пред Божиќ.

Чешка, која од ова лето е сериозно погодена од пандемијата, досега објави повеќе од 930.000 инфекции со коронавирус, од кои 15.270 починале.

Во просек, има околу 8.000 заразени дневно.