Свитлана Фотини (45), Украинка со албанско потекло и нејзиниот партнер Јанис Зоника (42) беа брутално убиени во Лутраки, Грција. Поранешното момче на Свитлана, Албанец, по кого во моментов трага цела Грција, е осомничен за убиството.

Тој е осомничен дека упаднал во куќата на неговата поранешна девојка на 11 октомври и прво со секира го убил нејзиниот нов дечко, а потоа и нес и ја изрекол пресудата. Нивните безживотни тела беа пронајдени во локва крв, без облека, 16 часа откако автомобилот на Јанис е најден запален надвор од градот.

Се верува дека осомничениот, кој бил љубоморен што Свитлана го продолжила животот, чекал да дојдат заедно дома и да легнат во креветот. Тој влетал во куќата вооружен со секира, а потоа му задал неколку удари во главата на Зоника, а потоа го прободел во срцето Потоа ја нападна Свитлана, и прво со секирата ја искрши нејзината клучната коска.

Кога жената изгубила свест поради болката, тој исто така и задал неколку удари со секира во главата На крајот, се чини дека се обиде да ја обезглави. Аутопсијата покажа дека несреќната жена починала затоа што и ја пресекол каротидната артерија.

На крајот заклучил куќата и ставил катанец на портата. Тогаш упаднал во автомобилот на Јанис Зоника и со него побегнал од местото на злосторството. Потоа полицијата доби повик од граѓаните дека е запален автомобил „Тојота“ недалеку од Коринт. Во него се пронајдени и делови од крвавата облека што ја користел убиецот.

Во потрагата по сопственикот на запаленоти возило, полицијата дошла во аптеката чиј сопственик е Зоника. Аптеката е сместена веднаш до куќата на Свитлана. По пристигнувањето на местото на настанот, тие забележале катанец на портата од куќата, но и крв во дворот, поради што упаднаа во куќата и пронајдоа безживотни тела на маж и жена, кои биле искасапени до непрепознатливост.

За време на истрагата, полицијата открила дека Свитлана дошла да живее во Лутраки откако се разведе од бизнисмен од Миконос, со кого има ќерка (20). По некое време, таа започна врска со Албанецот, која на крајот заврши. Сепак, им се пожалила на пријателите дека се плаши од него затоа што бил посесивен и насилен.

Според грчките медиуми, за Албанецот била распишана потерница, а неговата фотографија им била дадена на сите припадници на граничната полиција. Сепак, се стравува дека осомничениот веќе успеал да стигне до Албанија, имајќи предвид дека телата се пронајдени 16 часа откако беше пронајден запалениот автомобил на жртвата.