Цената на руската вакцина „Спутник V“ ќе биде многу пониска од цената на вакцините на компаниите „Фајзер“ и „Модерна“, се наведува на сајтот на „Спутник“ на Твитер.

„Објавените цени од 19,5 долари по доза на вакцината„ Фајзер “и 25-37 долари по доза на вакцината. На едно лице му требаат две дози вакцини „Фајзер“, „Спутник В“ и „Модерен“. Цената на “Спутник V” ќе бидат многу пониски “, се наведува во соопштението.

Цената на вакцината ќе биде објавена следната недела, изјави претставникот на рускиот фонд за директни инвестиции.