Дејвид Реш од Мериленд верува дека би можел да биде еден од првите луѓе што успешно се вакцинираа против коронавирусот, откако учествуваа во студија која има ветувачки резултати во создавање на антитела, јавуваат медиумите.

Апсолвентот по имунологија беше првиот човек што учествуваше во испитувањето на Универзитетот во Мериленд во мај, каде американскиот фармацевтски гигант „Фајзер” и германската компанија „БиоНТек“ работат заедно за создавање вакцина.

Раните индикации покажуваат дека вакцината работи со стимулирање на растот на антитела со брзина еднаква или поголема од оние што се заболени.

Постои доза на олеснување затоа што може да се види дека таа всушност дава резултати, дека вакцината произведува антитела“, рече Реш за WJLA телевизија.

Реш не може да биде сигурен дека му се вбризгува вакцина или плацебо – физиолошки раствор, но по благата реакција по втората доза, тој е убеден дека е еден од ретките луѓе во светот кои биле вакцинирани против Ковид-19, објави Фокс Њуз.

Тој треба да биде тестиран во октомври за да се утврди дали е имун на вирусот.

Ако тестирањето се покаже како успешно, компанијата Фајзер најави дека ќе произведе 100 милиони дози од вакцината пред крајот на годината и повеќе од милијарда дози следната година, пренесува WJLA.


Напишете коментар