Се објави нова бомба. Овој пат со обвинување дека Зоран Милески Кичеец, Драги Рашковски и Зоран Заев наводно го рекетирале Миодраг Дака Давидовиќ.

Кој е рекетираниот Давидовиќ?

Миодраг Дака Давидовиќ, црногорскиот бизнисмен, кој беше ранет во хотелот Краун Плаза, е сопственик на компанијата „Нексан“, која беше основана уште во 1992 година како семеен бизнис. Пред тоа, работеше како економист во Железарата во Никшиќ. Во некои црногорски медиуми, тој беше обележан како финансиер на Демократскиот фронт.

Во текот на 90-тите години, Миодраг Давидовиќ беше шеф на Центарот за безбедност на Никшиќ. Тој, исто така, стигна до позицијата министер во таканаречената влада на САО Херцеговина.

По војната, Давидовиќ отиде од полицијата во претприемничко-политичките води, а среде конфликтот во рамките на ДПС во 1997 година, тој беше уапсен за наводна проневера во трговијата со фабриката за тутун.

Најавеното судење не се случи затоа што Момир Булатовиќ во последните денови на неговиот претседателски мандат го аболираше Давидовиќ.

Во наредните години Давидовиќ се повлече од политиката и јавноста и се обиде да развие посериозен бизнис со „Нексан“.

Тој се врати во 2003 година, кога за прв пат го презеде Железарата во Никшиќ.

После неколку години, Давидовиќ ја напушти Железарата и фабриката ја презеде холандски инвеститор, во чиј управен одбор на директори ја вклучува и Ана Коларевиќ, сестра на претседателот Мило Ѓукановиќ.

Давидовиќ целосно се посвети на „Нексан“. Тој се сврте кон трговијата со нафтени производи, градежништво и производство на алкохолни пијалоци.

Повторно се споменува во медиумите во 2009 година затоа што, наводно, бил вклучен во фиктивниот извоз на нафтени деривати на Косово, заедно со Котор Југопетрол и Монтенегро бонусо од Цетиње. Обвинителството никогаш не ги докажало такви обвинувања.

Во мај 2011 година, тој се врати во Железарата во Никшиќ и ја врати на нозе, но само за кратко време.

Во 2012 година, владата на премиерот Лукшиќ одлучи да ја продаде Железарата на турска компанија преку процесот на приватизација, а Давидовиќ се пресели во Белград.

Во последниве години, тој живее во хотелот Краун Плаза и не се врати во Црна Гора.

Според веб-страницата, Нексан е компанија која сега се занимава со градежништво. Подгорица, Будва, Котор и Никшиќ се градовите каде Давидовиќ гради згради и станови.

Миодраг Дака Давидовиќ е познат и како голем ктитор на Црногорско приморската Митрополија, а на 12.05.2015 година, Митрополитот Амфилохије му го додели Орденот на Светиот крал Милутин.

Давидовиќ беше главниот финансиер на реновирањето на манастирот Острог, а го изгради и манастирот Свети Сава на Голија, кај Никшиќ, поради што српскиот патријарх Иринеј му го додели Орденот на Свети Сава од прв степен.

Среде аферата „државен удар“ во Црна Гора, Давидовиќ беше означен како главен финансиер на Демократскиот фронт кој се бори против Мило Ѓукановиќ.

Обвиненијата отидоа најдалеку кога пропагандата објави дека Давидовиќ е снабдувач на оружје за групата што беше уапсена на 16 октомври 2016 година, поради обвинувањата дека планирале терористички напади на денот на парламентарните избори во Црна Гора.

Вистината е дека никогаш не сум знаел, запознал или видел некој од 20-те лица уапсени во Црна Гора во мојот живот, а камоли да ги финансирам или да ги убедувам да убиваат. Ако, не дај Боже, нешто им се случи на моето семејство, моите соработници и моите вработени, јасно е од која адреса дошла пораката “, изјави Давидовиќ.

Во едно интервју, од пред неколку месеци, Давидовиќ рече дека ќе се кандидира за Претседател на Црна Гора на следните избори.

Извори во Црна Гора кажуваат дека на изборите во август, на барање на Митрополитот Амфилохије, Давидовиќ требаше да биде кандидат за премиер од редовите на здружената црногорска опозиција која е поддржана од Белград.


Напишете коментар