Диего Марадона почина во сон од егзацербација на хронична срцева слабост, што резултираше со акутен белодробен едем. Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња почина на 60-годишна возраст на 25 ноември, а приказните за неговата смрт продолжуваат да ги исполнуваат светските медиуми.

Постојат голем број нелогичности во целата ситуација и има многу кои се произнесуваат на оваа тема. Еден од нив е поранешниот лекар од Диего, Алфредо Кахе, кој се грижеше за него од 1977 до 2007 година.

Алфредо Кахе: За мене, неговата смрт беше самоубиство

Тој за „Кориере дело Спорт“ тврди дека Марадона страдал од депресија и дека сакал да умре.

“Марадона имаше повреда на мозокот, но не и Алцхајмерова болест, како што велат. А психофармаколошкиот лек што тој го пиеше не беше соодветен. На Диего му требаше мир и тишина и не успеа да ги добие со дрогата. Поранешниот светски шампион падна во депресија по операцијата. Престана да јаде и да зема лекови“.

Марадона беше на Куба на рехабилитација од дрога по совет на Кахе. Лекарот тврди дека Марадона со својот автомобил удрил во автобус во Хавана. Сакаше да си го одземеме животот.

“Тоа се случи во Куба, кога со автомобил се залета во автобус, но тој имаше среќа. Тој беше пуштен на домашно лекување прерано. Тие не се однесуваа како што треба. За мене, неговата смрт беше самоубиство”.

„Не сакаше повеќе да живее“

На Марадона по неодамнешната операција на мозокот му беше мака од животот. Блиска личност од неговиот живот, која сакаше да остане анонимна за „Кориере дело Спорт“ изјави:

“Вероника Охеда, со која има дете, ми рече дека е загрижена за Диего кој повеќе не сака да живее. Тој и рече дека сторил сè што може и повеќе нема волја. Диего беше уморен од животот и се откажа од борба, тој повеќе не можеше да издржи. А околу себе имаше луѓе кои не се грижеа за него како што треба. Последен пат кога го видов, Диего беше под седативи и не ми беше дозволено да зборувам”.