Актуелниот претседател Доналд Трамп ќе ги прослави Божиќ и Новата година во неговата резиденција Мар-а-Лаго во Флорида и ќе се врати во Вашингтон пред инаугурацијата на новоизбраниот претседател Џо Бајден на 20 јануари. Ова го објави USA Today, повикувајќи се на извори кои добиле информации од тајните служби на САД.

Според овие податоци, Трамп ќе пристигне во Флорида на 23 декември и ќе се врати во главниот град на 3 јануари. Како што пишува весникот, имаше гласини дека сегашниот претседател може да го помине Божиќ во Белата куќа или да оди во Мар-а-Лаго и никогаш да не се врати, пропуштајќи ја инаугурацијата на Бајден.

Во четвртокот, Си-Ен-Ен објави дека Трамп, спротивно на традицијата, не сака доброволно да ја напушти Белата куќа на денот на инаугурацијата на неговиот поранешен ривал. Тој наводно ги информирал своите советници дека има намера да одбие да замине за да мора да биде присилно отстранет. Некои официјални лица беа загрижени за изјавата, но рекоа дека не веруваат дека тој тоа ќе го направи.

Претходно, порталот Аксиос информираше дека Трамп планира да полета со хеликоптер од Белата куќа на 20 јануари, а потоа да стигне до Флорида со авион на „Ер форс еден“ и да зборува на голем митинг пред неговите приврзаници, каде ќе ја објави својата намера да учествува на претседателските избори во 2024 година, и на тој начин да ги прескокна сите официјални церемонии во главниот град.

Традиционално, на денот на отворањето, по завршувањето на црковната служба, идниот претседател и потпретседател доаѓаат во Белата куќа, каде се среќаваат со своите претходници и пијат чај. Потоа патуваат заедно во владиниот комплекс Капитол Хил, каде што положуваат заклетва избраниот претседател и потпретседател. Во историјата, само тројца шефови на држави во заминување одбија да присуствуваат на инаугурацијата на нивните наследници: Џон Адамс (1801), он Квинси Адамс (1829) и Ендру Џонсон (1869).