Албанскиот премиер Еди Рама денеска го повика претседателот на Србија, Александар Вучиќ, да ја осуди изјавата на министерот за одбрана на Србија, Александар Вулин, кој најавата на Рама дека пристаништето во Драч ќе биде и косовско пристаниште ја оцени како продолжение на работата за создавање на „Голема Албанија“.

Во порака на Твитер, Рама се прашува дали ова е реално, или дали станува збор за потсмев на „измиени мозоци и валкани усти, кои го држеа нашиот регион во темница со векови“, пренесува Ал Џезеира Балканс.

Многу би сакал да е шега, бидејќи во спротивно тоа би било очајно покажување на лошо размислување, што, без сомнение, треба да го осудите – му рече на Рама Вучиќ.

Во објавата, тој ја објави изјава на Вулин, кој оцени дека Рама, со изјавата дека пристаништето Драч ќе биде и косовско пристаниште, продолжи да работи на создавање на „Голема Албанија“.

Како и секој пат досега, Европската унија ќе молчи и нема да стори ништо. “Шиптарите” можат да се обединат и можат да заземат туѓи територии, а Србите не можат да бидат обединети ниту на своја земја, затоа се повторува лагата дека „Голема Албанија“ е природна Албанија, а Србите обединети во една држава се закана за мирот. Не можете да им го забраните на Србите, тоа што им го давате на Шиптарите – рече министерот за одбрана на Србија.

Набргу откако Рама објави твит и барање до Вучиќ, одговорот дојде од министерот за одбрана на Србија.

Ако Еди Рама имаше мозок, тој немаше да се обиде да направи „Голема Албанија“, ако имаше ум, тој не би се сликал под знамето на „Голема Албанија“, а ако се грижел за мирот во регионот, не би ги фалел убијците од т.н. ОВК и не би се обидувал да одреди кој ќе управува со Црна Гора. Да знаеше какво е лицето, Рама немаше да се обиде да ги претстави српските манастири во Косово и Метохија како наследство на неговиот народ во официјалните учебници отпечатени од неговата влада. Само во светот на твитови и мимови, Рама, кога го паметиме повеќе по искинатите чорапи отколку по одличните идеи, може да споделува лекции. Шиптарите се чесен народ што го дале Есад Паша Топтани и јас никогаш не би ги изедначил со Рама , рече Вулин