Во Израел, повеќе од 1,8 милиони граѓани, односно 20% од населението, примиле вакцина против коронавирус за три недели, објави министерот за здравство, Џли Еделштајн.

„Ја завршивме тринеделната кампања„ Враќање во животот “со прекрасни вести“, објави Еделштајн утрово на Твитер, додавајќи дека 1.817.000 од 9,2 милиони жители ја примиле првата доза на вакцината Пфајзер и БионТек, објавија израелските медиуми.

Еделштајн и премиерот Бенјамин Нетанјаху ја добија првата доза на 19 декември, кога беше означен почетокот на масовната кампања со која Израел стана земја со најмногу вакцинирани лица. Тие вчера први ја примија втората доза на вакцината.

Здравствениот систем во Израел е меѓу најдобрите и најорганизираните во светот. Министерството за здравство исто така се подготвува да издаде „зелени сертификати“ за оние кои биле вакцинирани. Овој сертификат ќе се издаде една недела по приемот на втората доза на вакцината.