Марадона почина на 60. годишна возраст од последица на срцев удар во својот дом во градот Тигре.

Многумина преку социјалните мрежи се простуваат од еден од најголемите играчи на сите времиња, а помеѓу останатите се огласи и нашиот репрезентативец и член на Наполи, Елиф Елмас.