Во литургиската беседа посветена на покојниот митрополит Амфилохије, епископот Бачки Иринеј рече дека тој не умрел од последиците на коронавирусот, кој го победи и беше негативен на тестот во последните 11 дена, но дека неговото тело „не ги издржа искушенијата на кои беше изложено“.

Иринеј истакна дека некои работи што се слушаат, како што рече, од „волшебниците на медиумите“, понекогаш не се точни.

„Слушнавме дека тој починал од вирус кој сега неконтролирано се шири. Тој го надмина тој вирус, и  беше негативен 11 дена, но неговата физичка слабост, белите дробови и организмот не го издржаа тоа искушение. Но, тоа не е искушение. Единствено благословено искушение е Господ “, им рече владиката Иринеј на присутните.

Да потсетиме, митрополитот Црна Гора и приморската Амфилохија почина во петокот од последиците на коронавирусот, а беше погребан вчера во Соборниот храм во Подгорица, каде сакаше да биде погребан според сопствената желба.