Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека разговарал телефонски со неговиот руски колега Владимир Путин за прашањето за увоз на руски вакцини против вирусот корона.

Зборуваме за увоз на вакцини со странски колеги, а разговарав и со Путин. „Ние внимателно ги набудуваме резултатите од употребата на вакцини и се надевам дека наскоро ќе можеме да ги користиме во големи размери во нашата земја“, рече турскиот лидер.


На 24 ноември се одржа телефонски разговор меѓу водачите на Турција и Русија. Како што претходно беше соопштено од прес-службата на Кремњ, Путин и Ердоган повикаа на понатамошна соработка во борбата против ковид 19, а приоритет е координација во развојот и производството на вакцини.

Секако сега за сега прва опција останува РУСКАТА ВАКЦИНА – додаде Ердоган