По погребот на принцот Филип, нивниот дедо, принцовите Хари и Вилијам биле забележани како заминуваат и зборуваат заедно , што е прв пат јавноста да ги види заедно откако помладиот брат се повлече од кралските должности.

Погребот на војводата од Единбург и сопругот на кралицата Елизабета Втора беше повод за првиот состанок на принцовите по повеќе од една година кога принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл ја напуштија Велика Британија. Врската меѓу двајцата браќа се олади доста по одлуката да ги напуштат кралските должности, а потоа и шокантното интервју што Хари и неговата сопруга Меган Маркл и го дадоа на Опра Винфри во кое тие го обвинија кралското семејство за недостаток на емпатија и расизам.

Кога браќата по завршувањето на погребот ги тргнаа црните маски, читачите од усните тврдат дека Хари му рекол на својот брат дека погребот е таков како што тој сака, пренесува британски Сан. Принцот Вилијам одговори: Да, беше одлично, нели?

Хари, наводно, контактирал со своето семејство пред да дојде од Велика Британија од Соединетите држави, првпат по една година, за да ги реши несогласувањата пред погребот на принцот Филип. Неговата сопруга Меган, која е во напредна бременост, наводно многу сакала да присуствува на погребот, но лекарите не и дозволиле.

За време на церемонијата, Хари и Вилијам се оддалечија, заедно со братучедот Питер Филипс, а во капелата седеа на спротивните страни, свртени еден кон друг. По завршувањето на службата, браќата направија кратка прошетка заедно, а потоа, според читачите од усните, Вилијам рече дека службата е убава, особено музиката.

Експертот за говорот на телото Џуди Џејмс вели дека браќата пронашле утеха еден во друг по емотивната служба и изгледале „опуштено“ во „природниот момент на единство“ додека разговарале по погребот.

Го видовме Хари како го гледаше Вилијам првиот пат кога излегоа од капелата и се збогуваа со домаќините, но кога тие (Вилијам и неговата сопруга Кејт Мидлтон) заминаа, Хари ги стигна и одеше и разговараше со нив, неколку моменти во пријателски разговор, Кејт се повлече да разговара со другите, оставајќи ги браќата сами во навидум релаксирана хармонија, рече Џејмс.