Главниот осомничен за убиството на Страхиња Стојановиќ е Миливоје Л, дознава Информер.

Миливоје Л. (50) од Градишка одамна и е познат на полицијата, но и на медиумите поради скандалот што го предизвика кога на социјалните мрежи објави видео на кое се шета по улица и пука со два пиштола затоа што неговиот внук се родил тој ден.

Тој е сопственик на неколку угостителски објекти во областа на Градишка, а исто така е близок пријател на Драган Мектиќ, министерот за безбедност на БиХ.

Пред повеќе од 20 години тој беше уапсен за поставување експлозив во куќа во областа на Бања Лука, како и за претепување на бизнисмен.

Како што дознаваме, Миливоје Л. има српско и државјанство на БиХ.

Се сомнева дека Миливоје утрото на 13 септември со електричен велосипед отишол од неговиот стан во Врачар во подземна гаража во Нов Белград, каде на автомобилот на Страхиња Стојановиќ ставил импровизирана експлозивна направа.

Се сомнева дека тој експлозивната направа, која ја ставил на долниот дел од каросеријата под возачкото седиште, ја активирал истиот ден околу 12 часот додека возел велосипед, а Страхиња починал набргу потоа од повредите.

Полицијата, по наредба на Вишото јавно обвинителство, поднесе кривична пријава против Миливој поради сомнение дека сторил кривично дело тешко убиство. Во соработка со други државни органи се издава меѓународна потерница, бидејќи осомничениот не е само државјанин на Србија.