Капетенот на „Ер Србија“, Светислав Враниќ ги донесе првите респиратори во Србија, а почина од короната пред неколку дена.

Капетанот на „Ер Србија“, Светислав Враниќ почина како резултат на последиците од коронавирусот, а неговата сестра Дуња вели дека тој ги донел првите респиратори во Србија, и дека судбината се поиграла со него и го завршил животот на респиратор.

Сега бев со неговата сопруга, таа е скршена од болка како и сите ние. Тој беше нашата поддршка и поткрепа. Летањето му беше живот. Леташе од својата 17 година, вели таа.

Како што вели, тие веруваат дека тој се заразил на симулатор во Истанбул.

По враќањето од лет од Њујорк, на 9 ноември, тој отиде со своето семејство во Златибор, а потоа на 14 ноември, замина во Истанбул на симулатор. Тогаш имавме преписка и тој ми рече дека првиот ден еден колега од Франција кивал и кашлал зад вратата, а потоа и самиот ги почувствувал симптомите. Сепак, тој беше таков човек што не сакаше да го напушти симулаторот, туку остана во Истанбул уште седум дена, до крајот, вели таа.

По враќањето во Србија, тој се изолираше.

Кога се вратил во Србија, се изолирал од семејството и се преселил во друг стан. Сепак, короната го сруши и тој буквално ја изгуби силата и падна на нозе. Неговата сопруга едвај го однесе во болница, каде што беше примен на Клиниката за пулмологија на Клиничкиот центар на 27 ноември.

Како што истакна таа, имаше гласини дека ќе излезе надвор од болницата за три или четири дена, но тогаш ситуацијата се искомплицира.

Имаше пукање на белодробно ткиво и тој заврши на респиратор. Судбината си поигра со него. Тој обожаваше хуманитарни акции и летови со кои и носеше помош на Србија. Тој ги донесе првите респиратори, а на крајот неговиот живот заврши на респиратор, истакнува неговата сестра.

Како што вели таа, капетанот Враниќ немал хронични болести, тој бил силен и во постојан тренинг.

Немаше болест. Тој беше силен, не консумираше алкохол и цигари, беше на тренинг и одеше во теретана, но оваа чума не е за потценување.

Има само пофални зборови за персоналот на Клиниката за пулмологија при Клиничкиот центар.

Морам да им се заблагодарам на целиот персонал од Клиниката кој стори сé. Луѓето се борат за сите пациенти и се обидуваат да ги спасат. Ним не им е лесно, вели таа.

Сестрата на капетанот Враниќ вели дека сè уште не го знаат датумот и времето на погребот.

Засега не ги знаеме времето и датумот на погребот. Бидејќи ситуацијата сега со короната е таква што починатите не се закопани во костум, ќе се обидеме да сториме нешто за да го закопаме во униформа. Тоа е нашата желба.