Претседателот на САД, Доналд Трамп прогласи победа во неколку сојузни држави на претседателските избори и рече дека „лесно победува“ под услов, како што рече, „да се бројат законските гласови“.

„Лажните анкети се дизајнирани да ги задржат нашите гласачи дома и создадоа илузија дека Џо Бајден има предност“, рече Трамп на прес-конференција во Белата куќа.

Тој особено ги посочи анкетите на одредени медиуми, кои покажуваат дека Бајден водеше во Флорида, Охајо и Висконсин.

„Немаше„ син бран “на демократите кога стануваше збор за освојување дополнителни места во Сенатот“, рече Трамп.

„Ако ги преброите законските гласови, јас лесно победувам. Ако ги преброите незаконските гласови, губам. Многу ливчиња пристигнаа по затворањето на избирачките места, со задоцнување. „Бев измамен“, рече Трамп.

Тој рече дека ја предвидувале победата на Бајден во многу држави , но на изборите беше обратно.

Го задржавме Сенатот. Освоив голем, најголем број гласови во историјата, од Хиспаноамериканците, Афроамериканци и Индијанците. Ова се лажни избори, морам да кажам. Победивме во многу земји, а потоа, по некое чудо, работите започнаа да се вртат во корист на Бајден. „Но, јас предвидов дека гласањето по пошта ќе биде измама“, рече Трамп.

Тој рече дека пресметале точно колку гласови им требаат, а потоа ги испратиле по пошта.

„Неверојатно е како сите гласачки ливчиња што беа испратени по пошта придонесоа само на една страна. Да не зборуваме за прекинување на пребројувањето на гласовите. „Луѓето ми испраќаа пораки, никогаш не сум видел таква љубов, таква поддршка од граѓаните, но противниците сакаат да ги украдат изборите, и не смееме тоа да им го дозволиме“, рече Трамп.