Дејан М. (55) од околината на Петровац на Млава е осомничен за обид за убиство на Светлана Б. (55), која ја обвинува дека го заразила со корона.

Престрелката што се случи во средата вечерта во селото Сибница кај Петровац на Млава, а која, наводно, се случила поради страв од коронавирус, ги зачуди локалните жители, кои имаат пофални збориви и за осомничениот Дејан М. (55) и за ранетата Светлана Б. (55).

Дејан и Светлана, кои биле во врска со години, се разболеле со корона и биле во изолација, а завчера, Дејан, вооружен со пиштол, упаднал во нејзината куќа и ја ранил и неа и нејзината ќерка (35).

Ги познаваме и Дејан и Светлана, обајцата се прекрасни, вредни и чесни луѓе. Тие се забавуваа со години, а Дејан живееше повеќе со неа отколку во неговата семејна куќа – вели соседот и продолжува:

Пред десетина дена добија ковид-19 и беа во изолација, секој во својата куќа. Дејан има родители, кои се стари и болни. Се вели дека тој се плашел дека ќе бидат заразени со вирусот и дека ќе умрат. Тој се плашеше да остане сам, бидејќи неговото дете од првиот брак живее во странство.

Според соседот, тој слушнал дека стравот на Дејан за животот на неговите родители, но и негативната атмосфера околу коронавирусот придонеле тој да го повлече оружјето. Тој ја обвинил Светлана за добивањето на коронавирус, затоа што прва се заразила, па му ја пренела – додава соседот. Нашиот извор вели дека во куќата на Светлана се случила вистинска драма во средата навечер, која за среќа не завршила со убиство.

Тој влетал како фурија во куќата низ прозорецот. Со себе имал пиштол, за кој имал дозвола само да го поседува, а не да го носи. Почнал да и вика на Светлана, вели изворот и додава:

Таа се исплашила и избега во другиот дел од куќата, каде што живеат нејзините ќерка и зет, кој е заменик командант на полициската станица Жабари. На гости им бил и командирот на полицијата и тие се обиделе да го задржат полудениот Дејан. Додека тие се бореле со Дејан, пиштолот испукал. Куршумот ја погоди Светлана и нејзината ќерка. Потоа, пристигнаа шест полициски возила и брза помош, вели изворот и додава дека ранетите мајка и ќерка се пуштени на домашно лекување.