Срѓан Ѓоковиќ, таткото на најдобриот тенисер на планетата, Новак Ѓоковиќ, зборуваше за Спутник Спорт за бројни теми, вклучително и некои од најболните периоди во кариерата на неговиот син.

Почетокот на 2017 година му донесе пораз во првото коло на Австралиан опен. Тој се раздели со поголемиот дел од својот тим, вклучително и тренерот Марјан Вајда, и сето тоа кулминираше со предавање на УС Опен поради повреда на лактот.

Го пропушти остатокот од сезоната, а потоа се врати во јануари 2018. За жал, проблемот не беше решен, па по уште еден неочекуван пораз во Мелбурн, тој замина на операција.

Само неколку месеци по операцијата и кратко време по враќањето на Марјан Вајда, се врати добро познатиот Новак Ѓоковиќ, а неговиот татко откри што се случило во споменатиот период.

Му реков да го напушти тенисот. Дека тенисот е само еден дел од неговиот живот, дека постигнал доволно за да почне да се бави со нешто друго. Беше страшно трауматично, како за него, така и за целото семејство, рече Срѓан Ѓоковиќ.

Дури и во тој тежок момент за Новак и неговото семејство, постоеја постојани напади од одреден дел од медиумите.

Се покажа, кога тој беше повреден и кога резултатите недостасуваа, дека нападите започнаа повторно и тоа не само од тој западен свет, туку и од Србија. Па, тоа е она што најмногу боли. Ние мора итно да го запреме тоа. Успехот, напредокот и просперитетот веќе не се новост. Само злото и поразите се вест, коментираше Срѓан Ѓоковиќ.

Секој што ја следи кариерата на Ѓоковиќ е добро информиран колку тешко го поднесе поразот од Хуан Мартин дел Потро во првото коло на Олимписките игри во Рио де Женеиро во 2016 година.

Тоа беше прв пораз на Новак во првото коло на некој турнир од 2009 година, и тој го напушти теренот во солзи.

Тој Рио го поднесе многу тешко, тој пораз од Дел Потро. Беше многу трауматично и поради тоа страдаше страшно неколку недели. Тој се надеваше дека минатата година ќе бидат Олимписки игри, за жал не беа. Сега се надеваат дека ќе бидат оваа година, јас не сум оптимист, да ви кажам. Погледнете сами што се случува во целиот свет, ние сме заробеници на целосно лудило и немам претстава што ќе се случи. Мислам дека треба само да преживееш и дека голиот живот е всушност клучот на сè, и дека сè друго ќе дојде само по себе. Мислам дека сите треба да се освестиме и да се свртиме кон само преживување, вели тој.