По неколкумесечна работа на припадници на Управата за криминалистичка полиција при Министерството за внатрешни работи, две лица беа уапсени синоќа во Белград на лице место. Лица со иницијали. М. (1992) и С. З. (1977) се обиделе да предадат 32 килограми наркотична дрога амфетамин и 35 килограми наркотична дрога марихуана.

По тој повод, запленета е дрога, но запленет е и еден пиштол со придушувач, поголема количина муниција. Пиштолот имал полиран број, а имале и силиконски маски. Сето ова покажува дека овие дилери на дрога не само што тргувале со дрога, туку се подготвувале и за некое потешко дело, а истрагата ќе утврди кои “, рече министерот за внатрешни работи, Александар Вулин.