Пожар го уништи најголемиот мигрантски камп во Грција, преполниот објект Мориа на островот Лезбос.

25 пожарникари со 10 противпожарни возила се бореа со огнената стихија, додека мигрантите беа евакуирани. Дел од луѓето имаат и здравствени проблеми, заради изложеност и вдишување на чадот.

Засега нема официјални информации како почнале пожарите а во медиумите се појавија и непотврдени информации дека огнот бил подметнат од мигрантите или локалните жители.

Според шефот на пожарникарите на Лезбос, Константинос Теофилопулос, пожарот избувнал на три локации во краток временски период, додавајќи дека дел од мигрантите кои протестирале, ги спречувале пожарникарите да ја вршат својата работа. Најголем дел од пожарот бил изгаснат до утринските часови ,