Ричард Гренел ќе се повлече од функцијата амбасадор на САД во Берлин, за неколку седмици, се вели во извештајот на германскиот дневен весник Дие Велт.

Претседателот на САД, Доналд Трамп, во февруари го повика Гренел да се врати во Вашингтон за да ја преземе функцијата началник на американската разузнавачка служба на привремена основа, откако го замени поранешниот вршител на должноста директор за национално разузнавање Јозеф Магуиер.

Меѓутоа, Ричард Гренел останува специјален претставник на американскиот претседател за дијалогот меѓу Косово и Србија, потврди неговиот портпарол Дик Кастин за Радио Слободна Европа.

Тој го очекува продолжување на дијалогот веднаш штом ќе се утврди составот на косовската влада, додаде Кастин.


Напишете коментар