Најмалку 50.000 луѓе се собраа денес на најголемите демонстрации досега во Бангладеш за да го изразат своето спротивставување на изјавите на францускиот претседател Емануел Макрон за правото да објавуваат карикатури на пророкот Мухамед, објави полицијата.

Демонстрантите запалија кукла со ликот на Макрон, извикувајќи „Без да го клеветат пророкот Мухамед“, пренесува „Економски тајмс“, повикувајќи се на Франс прес.

Учесниците на собирот, кој започна во најголемата џамија во Бангладеш, беа спречени да се приближат до француската амбасада, каде што се зголеми нивото на безбедност.

Според проценките на полицијата, на протестот учествувале околу 50.000 луѓе, кои барале бојкот на француските производи, додека организаторите тврдат дека ги има повеќе од 100.000, пренесува Агенцијата.

Коментарите на Макрон предизвикаа протести ширум муслиманскиот свет откако минатиот месец беше убиен наставник откако на час покажа карикатура на пророкот Мухамед.