Последната недела, Северна Ирска ја тресат немири кои не се видени повеќе од 20 години.

Во Белфаст, специјалната полиција се соочи со републиканските демонстранти и беа нападнати со камења и молотови коктели, додека се обидуваа да спречат толпата да се насочи кон унионистите, пренесува агенцијата Франс Прес.

Една недела британската покраина ја тресат конфликти без преседан од 1998 година. Ракетите летаат врз силите на редот и возилата се палат, претежно во области со протестантско мнозинство.

Во досега насилството се повредени над 50 полицајци.

Новото насилство избувна иако британските и ирските премиери повикаа на смиреност во текот на денот, придружувајќи им се на повиците на лидерите на Северна Ирска, и унионистите и републиканците, кои го осудија неприфатливото насилство, во услови на тензии и негодувања околу Брегзит.

Насилството во кое се вклучени дури и банди на 12-годишна возраст започна на 29 март во лојалистичката област Лондондер, каде живее мнозинството од населението кое ја поддржува Северна Ирска како дел од Велика Британија.

Оттогаш, протести и немири се одржуваа скоро секоја вечер во голем број градови, вклучувајќи ги Белфаст, Карикферус, Балимени и Њутнбери.

Во немирите, претежно млади лојалисти фрлаа тули, петарди и запаливи бомби кон полицајците и возилата.

Но, во средата вечерта, немирите прераснаа во секташки судири околу таканаречениот мировен зид на Западен Белфаст, кој ги одделува мнозинството протестантски лојалистички заедници од мнозинството католички-националистички, кои се залагаат за обединета Ирска.

Вратата што ги одделува е скршена, а за време на повеќечасовните немири биле нападнати полицаец и фоторепортер, а еден автобус бил киднапиран и запален.

Делови од Северна Ирска остануваат секташки поделени 23 години откако мировниот договор во голема мера го запре конфликтот во Северна Ирска, кој траеше скоро 30 години и однесе повеќе од 3.500 животи.

Иако нема јасни индикации дека биле организирани немири, насилството е концентрирано во областите каде што криминалните банди поврзани со лојални паравојници имаат значително влијание.

Има сè поголем доказ дека водачите на организации како што се Здружението за одбрана на Улстер и Доброволните сили на Улстер дозволуваат немирите да продолжат.

Аналитичарите посочуваат дека лојалистичката паравоена организација Југоисточен Антрим УДА може да ја искористи можноста и да возврати на полицијата во Северна Ирска по неодамнешната акција за сузбивање на криминалот во областа околу Карикфергус, пренесува Индекс.

Оваа паравоена група е вклучена во многу форми на организиран криминал и, според полициски извори, прави голема штета на заедницата и шири страв во соседството.

Пред вонредната седница на локалниот парламент, владата на Северна Ирска, составена од унионисти и републиканци, издаде заедничко соопштение во кое го осуди насилството, што беше целосно неприфатливо и неоправдано, и повика на прекин на нападите врз полицијата, јавноста услуги и заедницата (Северна Ирска).

Борис Џонсон, кој го испрати својот министер за Северна Ирска, Брендон Луис на местото на настанот, попладнево разговараше со неговиот ирски колега Мијаел Мартин.

Нагласувајќи дека насилството е неприфатливо, тие повикаа на смиреност. Ние мора да одиме напред со разговор и работа на институциите иницирани со договорот за Велики петок (со кој се стави крај на конфликтот во 1998 година), рече Даблин.

Белата куќа исто така повика на смиреност и рече дека е загрижена за насилството, додека Џо Бајден, горд на своето ирско потекло, веќе изрази загриженост за последиците од Брегзит за мирот во покраината.

По Договорот за Велики петок, владеше очигледен мир, рече жителката Фиона Мекмахон.

Немирите се длабоко вкоренети, и не само поради Брегзит, додаде таа, додавајќи дека премиерот Борис Џонсон нема што да прави тука.

Брегзит ја ослаби кревката рамнотежа во покраината со воведување царински контроли меѓу Велика Британија и Европската унија.