Грчката полиција употреби солзавец за да ги растера насилните демонстрации на средношколците и синдикатите на наставниците, кои ја бојкотираа наставата поради пренатрупаноста во училниците за време на пандемијата.

Краткотрајни судири избувнаа во близина на зградата на парламентот во центарот на Атина, откако средношколците, на кои им се придружија и некои студенти, фрлија неколку молотови коктели кон службените лица за спроведување на законот.

Двајца демонстранти на возраст од 17 и 20 години се уапсени за вознемирување на јавноста, а нема извештаи за повредени.

Неколку стотици луѓе, вклучително и средношколци и наставници, учествуваа на протестите.

Групи средношколци тврдат дека многу училници во јавните училишта се преполни.

Синдикатот на наставници во средните училишта бара бројот на ученици во училниците да биде ограничен на 15, како и да се вработат поголем број наставници и хигиеничари. Владата тврди дека часовите во училиштата имаат просечно 17 ученици.

Грчките власти се загрижени за неодамнешното зголемување на бројот на новоинфицирани, главно во главниот град. Денес, во Грција се регистрирани 411 нови случаи на КОВИД-19, од кои 272 во пошироката област на Атина, и два смртни случаи како резултат на оваа болест.

Вкупниот број на заразени круни со вирусот од почетокот на пандемијата во Грција е 18.886, а бројот на смртни случаи од последиците на КОВИД-19 е 393.