ЕРЕВАН – Специјалните полициски сили на Ерменија денеска уапсија 77 демонстранти кои ја блокираа зградата на владата и побараа оставка од премиерот Никола Пашинијан.


Пашијан и другите членови на владата успеаја да влезат во зградата на владата и покрај протестот, објави АП.

jerevan,, protesti,, jermenija

„Сега нашата цел не е да ја напуштиме зградата се додека Никол Пашинин не си даде оставка“, рече Ишан Сагателијан, водечки член на опозициската партија „Данска“, објави ТАС С.

Претходно, ерменскиот претседател Армен Саркисјан повика на предвремени парламентарни избори, а Пашин, кој рече дека не планира да поднесе оставка затоа што владите треба да се менуваат само на избори, според некои блиски извори не ја исклучи можноста за предвремени избори.