Вечерва, албанската влада ги испрати армијата и полицијата да ги отстранат контролорите на летањето, кои штрајкуваат, од кулата за контрола на летање на еден од меѓународните аеродроми во Тирана.

Никој не беше повреден или уапсен во таа прилика, пренесува АП, додавајќи дека засега не е јасно како ќе се одвиваат летовите, бидејќи цивилните контролори на летови не се заменети со воени.

Албанскиот министер за одбрана Нико Пелеши објави видео на Фејсбук на кое се гледаат возила на воената полиција пред зградата на кулата, пренесува АП.

Аеродромот е стратешки објект од особено значење за националната безбедност, изјави Пелеши.

Албанскиот премиер Еди Рама претходно се закани со правна постапка против учесниците во штрајкот, кои организираа 24-часовна прошетка за да извршат притисок за зголемување на нивните плати.

Рама се закани дека ќе ги отпушти контролорите на летот, кои одбија да се вратат на работа во четврток, по завршувањето на штрајкот.