50 годишниот Оскаровец по скоро три децении раскажа како се чувствувал кога неговата мајка му раскажала како умрен неговиот татко.

„Не можев да верувам,: Беше мој татко. Никој и ништо не можеше да го убие, освем мајка ми, изјави Меконахи за „Пипл“.

Зборувајќи за својот татко популарниот актер истакнал:

-Секогаш ни зборуваше мене и на моите браќа : Момци кога ќе заминам, тоа ќе се случи тогаш кога ќе водам љубов со вашата мајка. И така беше: Доживеал срцев удар кога водел љубов со мајка ми, порачал Меконахи.

Метју воедно открил и дека неговите родители два пати се разведувале и три пати се венчале.