Страшна трагедија се случи во австралискиот град Мелбурн, каде што мајка, најверојатно со хрватските корени, го уби своите три деца и потоа самата си го одзема животот, пишуваат австралиските медиуми.

Телата на Кејт Периновиќ , нејзините две ќерки Клер (7) и Ана (5) и синот Метју (3) беа откриени во четвртокот попладне во нивниот дом во Туламарин, северно предградие на градот.

Убиствата ја шокираа оваа инаку мирна и тивка заедница.

Сопругот на Периновиќ, Томислав ( 48) повикал брза помош и бил испрашуван од полицијата пред да биде ослободен без обвинение.

Истражителите не веруваат дека 48-годишникот бил вклучен во инцидентот, а полицијата не бара никого понатаму во врска со случајот, соопшти полицијата попладнево.

Истражителите за убиства формираа прелиминарно мислење дека 42-годишната жена е одговорна за сите четири смртни случаи, а по завршувањето на нивната истрага, извештајот ќе биде доставен на разгледување до судот.

Соседите велат дека Кети, пред да ги убие своите три деца и да си го одземе животот, нагло се откажала од својата работа и била особено повлечена неколку месеци пред убиствата.

Семејната пријателка Мари Гроувс изјави за „Хералд Сан“ дека е уништена од страшна трагедија: „Не можам да верувам – тие деца, вели таа.

На неодамнешната роденденска забава за ќерката на г-ѓа Гровс, Периновиќ беше „невообичаено повлечена и тивка“.

Во ноември, јас практично ја натерав да дојде со децата за да го прослави роденденот на ќерка ми “, изјави Гроувс за NCA NewsWire.

Таа беше само кратко време, а нејзините две постари ќерки беа многу слични на моите помали ќерки, разговараа и се смееја – типични седумгодишни деца, тие беа убави деца. Тој ден се чинеше дека е малку повлечена – тоа не беше вообичаено – беше многу тивка. Сега кога размислував за тоа, можеби тоа беше знак, вели таа.

Г-ѓа Гроувс рече дека не го познава добро сопругот на Периновиќ, Томислав, бидејќи тој „работеше цело време“.